Richterová (Piráti): Sick days jsou cestou ke snížení nákladů ve zdravotnictví

17.04.2018 16:18 | Zprávy

Rezignace Michala Murína, nominace Mikuláše Ferjenčíka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS, zákon o státní službě, zrušení karenční doby a pirátská nominace Miloslavy Pošvářové do dozorčí rady SFDI - to byla témata dnešní tiskové konference Pirátů, ke kterým vystoupil předseda Pirátů Ivan Bartoš, 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová a poslanec Ondřej Polanský.

Richterová (Piráti): Sick days jsou cestou ke snížení nákladů ve zdravotnictví
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

Předseda strany Ivan Bartoš reagoval na aktuální událost, kterou je rezignace Michala Murína na post ředitele GIBS: „Kauzou jsem se zabýval od samého počátku, kdy premiér v demisi Babiš začal vyvíjet tlak na ředitele GIBSu a následně jsem premiéra interpeloval, ale odpovědi jsme se nedočkali. Dnes byla završena byrokratická a mediální šikana a pan Murín rezignoval. Dále se budeme situaci věnovat, protože nefunguje sněmovní komise pro kontrolu GIBS, samotná inspekce je bez ředitele a do toho probíhá vyšetřování v kauze Čapí hnízdo. To jsou alarmující informace, které nedávají žádnou jistotu proti politickému ovlivňování. V tomto týdnu by se mělo rozhodnout o vedení sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Máme nominanta Mikuláše Ferjenčíka, který se o pozici již ucházel. Je ale zarážející, že svého kandidáta má i hnutí ANO. Z předchozích dohod vyplývá, že předsedy silových komisí obsazuje opozice. Mluvil jsem o tom s panem předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem a doufám, že ANO svého kandidáta stáhne a bude hlasovat pro Mikuláše Ferjenčíka,“ uvedl v úvodu tiskové konference Ivan Bartoš a pokračoval stanoviskem k zákonu o státní službě: „Nemyslíme si, že priorita v současné Sněmovně je schvalovat zákon, který umožní ovlivňovat chod státní služby. Ten povede k dalšímu tlaku na úředníky a k další politizaci státní správy. To vnímáme nejen v kontextu současného dění za absolutně nepřijatelné.“

Olga Richterová, místopředsedkyně sněmovního Výboru pro zdravotnictví, následně představila pohled Pirátů na úpravu karenční doby: „Návrh na zrušení karenční doby bychom rádi podpořili, protože současný systém je nespravedlivý. Považujeme za klíčové, aby diskuze o karenční době byla spojená s diskuzí o eNeschopence a jejím zavedení 1. ledna 2019, jak bylo původně plánováno, a také o tom, zda podpořit a zavést tzv. sick days hrazené státem. Protože to považujeme za cestu ke snížení nákladů na zdravotní péči a menší hrozbu pro zdravé zaměstnance.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Chceme vzdělávání bez sociálních bariér

6:03 Prokšanová (KSČM): Chceme vzdělávání bez sociálních bariér

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu postupného útlumu víceletých gymnázií