Richterová (Piráti): Sick days jsou cestou ke snížení nákladů ve zdravotnictví

17.04.2018 16:18 | Zprávy

Rezignace Michala Murína, nominace Mikuláše Ferjenčíka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS, zákon o státní službě, zrušení karenční doby a pirátská nominace Miloslavy Pošvářové do dozorčí rady SFDI - to byla témata dnešní tiskové konference Pirátů, ke kterým vystoupil předseda Pirátů Ivan Bartoš, 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová a poslanec Ondřej Polanský.

Richterová (Piráti): Sick days jsou cestou ke snížení nákladů ve zdravotnictví
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

Předseda strany Ivan Bartoš reagoval na aktuální událost, kterou je rezignace Michala Murína na post ředitele GIBS: „Kauzou jsem se zabýval od samého počátku, kdy premiér v demisi Babiš začal vyvíjet tlak na ředitele GIBSu a následně jsem premiéra interpeloval, ale odpovědi jsme se nedočkali. Dnes byla završena byrokratická a mediální šikana a pan Murín rezignoval. Dále se budeme situaci věnovat, protože nefunguje sněmovní komise pro kontrolu GIBS, samotná inspekce je bez ředitele a do toho probíhá vyšetřování v kauze Čapí hnízdo. To jsou alarmující informace, které nedávají žádnou jistotu proti politickému ovlivňování. V tomto týdnu by se mělo rozhodnout o vedení sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Máme nominanta Mikuláše Ferjenčíka, který se o pozici již ucházel. Je ale zarážející, že svého kandidáta má i hnutí ANO. Z předchozích dohod vyplývá, že předsedy silových komisí obsazuje opozice. Mluvil jsem o tom s panem předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem a doufám, že ANO svého kandidáta stáhne a bude hlasovat pro Mikuláše Ferjenčíka,“ uvedl v úvodu tiskové konference Ivan Bartoš a pokračoval stanoviskem k zákonu o státní službě: „Nemyslíme si, že priorita v současné Sněmovně je schvalovat zákon, který umožní ovlivňovat chod státní služby. Ten povede k dalšímu tlaku na úředníky a k další politizaci státní správy. To vnímáme nejen v kontextu současného dění za absolutně nepřijatelné.“

Olga Richterová, místopředsedkyně sněmovního Výboru pro zdravotnictví, následně představila pohled Pirátů na úpravu karenční doby: „Návrh na zrušení karenční doby bychom rádi podpořili, protože současný systém je nespravedlivý. Považujeme za klíčové, aby diskuze o karenční době byla spojená s diskuzí o eNeschopence a jejím zavedení 1. ledna 2019, jak bylo původně plánováno, a také o tom, zda podpořit a zavést tzv. sick days hrazené státem. Protože to považujeme za cestu ke snížení nákladů na zdravotní péči a menší hrozbu pro zdravé zaměstnance.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zahradil: Blackout znamená konec státu

20:03 Zahradil: Blackout znamená konec státu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k modernizaci energetické přenosové sítě