Robejšek (Realisté): „Správné" sankce proti Rusku

22.06.2017 7:31

Komentář Petra Robejška z facebookového profilu.

Robejšek (Realisté): „Správné" sankce proti Rusku
Foto: Vít Hassan
Popisek: Petr Robejšek, mentor Realistů, politolog

Německá kancléřka se minulý týden ohradila proti tomu, že se americký senát rozhodl rozšířit hospodářské sankce proti Rusku. Merkelové vadí, že to bude mít důsledky pro německou firmu BASF, která se ve značné míře podílí na stavbě rusko-německého plynovodu Nord Stream II.

Tiskový mluvčí Merkelové prohlásil, že se nesmí stát, aby se zmíchaly hospodářské zájmy a sankce. Zvláštní. Já jsem si dodneška myslel, že sankce se hospodářských zájmů dotýkat mají, aby měly žádoucí politický dopad. A samozřejmě to tak i doopravdy je.

Je kupříkladu známo, že evropské sankce vůči Rusku poškodily hospodářské zájmy (nejenom) německých zemědělců. To však zřejmě tolik nevadilo. Tiskový mluvčí Merkelové chtěl zřejmě vyjádřit, že se jí nelíbí, když jsou dotčeny hospodářské zájmy velké firmy a když je ohrožena stavba plynovodu mezi Ruskem a Německem, na kterém má Berlín zájem. A proč?

Možná si ještě někdo vzpomene na nešťastnou historii evropského plynovodu se zvučným jménem Nabucco. Ten měl Rusko obejít a snížit závislost Evropy na energetických dodávkách od tohoto nespolehlivého partnera. Projekt Nabucco však po létech prázdných řečí neslavně zmizel v propadlišti dějin. Pozoruhodné je, že se Berlín po celou dobu bezcílného plánování Nabucca choval velmi zdrženlivě. Jinými slovy, významně mlčel. S velkou pravděpodobností proto, že Nabucco překážel Nord Streamu.

Ale abych nezapomněl. Dvojím metrem měří a národní zájmy uskutečňují i Američané. Před třemi nedělemi přivítalo americké ministerstvo zahraničí první dodávku amerického zkapalněného plynu do Polska. Odpovídající množství plynu by mohlo přijít i přes rusko-německé potrubí. Ale i Washington má zájem na tom, aby prosperovaly hlavně americké firmy. A nemá proto zájem o dokončení a vytíženost Nord Streamu.

Co nás to učí?

1.Za moralistní clonou politických sankcí se skrývá pravá podstata zahraniční politiky. Národní zájmy.

2. Mezi Německem a Ruskem existují silné předpoklady pro vzájemně výhodnou ekonomickou spolupráci. Symbolická politika sankcí je s tím v rozporu.

3. Spojené státy si to uvědomují a nemají zájem na tom, aby tato spolupráce vzkvétala.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

23:07 Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 k migračnímu paktu a 42 milionům na informač…