Roithová (KDU-ČSL): Nekupujte druhořadé potraviny předních evropských značek

23.06.2011 8:13

Česká europoslankyně Zuzana Roithová je šokována stanoviskem, které zveřejnil komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele John Dalli jako reakci na stížnost bulharského ministra zemědělství.

Roithová (KDU-ČSL): Nekupujte druhořadé potraviny předních evropských značek
reklama

Stížnost se týkala praxe evropských potravinových řetězců, které pod stejnou značkou při použití stejných obalů, včetně názvu a dalších informací na obalech potravin, prodávají výrobky horší kvality v nových členských zemích jako je Bulharsko, Rumunsko, Slovensko, Česká republika a další, jak zjistila studie Asociace spotřebitelů Slovenska.

"Komisař Dalli vyslyšel výmluvy obchodních řetězců a jejich argumentaci, že v těchto zemích mají zákazníci jiné "chutě" a zcela opominul, že každý evropský občan, resp. spotřebitel, má evropskou legislativou právo na kvalitní výrobky. Jde o klamání, když se pod stejnou značkou, která je v EU známa jako kvalitní, prodávají výrobky, kde je např. sacharóza nahrazena kukuřičnou isoglukózou. Jiným příkladem je viditelně horší jakost např. u baleného koření," komentuje rozhořčeně Zuzana Roithová, která nedávno kvůli této záležitosti interpelovala komisaře. Roithová je připravena hájit práva spotřebitelů a bude prostřednictvím svého výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů žádat komisaře, aby změnil své stanovisko. Komisař Dalli se podle Roithové vystavuje velkému oprávněnému hněvu poloviny evropských spotřebitelů!

Poslankyně je přesvědčena, že chování potravinářských firem v České republice může být nekalou hospodářskou soutěží, zejména být v rozporu se zákazem klamavého označení zboží a služeb podle § 46 a vyvoláním nebezpečí záměny dle § 47 Obchodního zákoníku.

Svůj odpor vůči stanovisku komisaře Roithová zakládá také na dalších právních předpisech: "Označení, která používají firmy tak, že by mohla klamat veřejnost, pokud jde o povahu nebo jakost, by neměla být zapsána do rejstříku podle zákona o ochranných známkách." Roithová vyzývá Ministerstvo průmyslu a obchodu, aby zahájilo šetření a případně ve spolupráci s Úřadem pro průmyslové vlastnictví vymazalo z rejstříku takovéto ochranné známky. Roithová se také obrací na spotřebitelské organizace jak v ČR tak i na zastřešující celoevropskou organizaci BEUC s žádostí a výzvou, aby zahájily kampaň informující spotřebitele o takovýchto výrobcích.

Roithová je přesvědčena, že by čeští spotřebitelé měli vědět, o které výrobky se jedná a zvážit jejich nákup. Jednak z hlediska protestu, ale i jako prevenci případných zdravotních problémů. Např. studie publikovaná v roce 2009 v odborném časopise Environmental Health dokladuje, že devět z dvaceti testovaných vzorků kukuřičné isoglukózy obsahovalo příměs jedovaté rtuti.

Více:
Roithová (KDU-ČSL): Špinavé praktiky podvodníků končí

##PROFIL 3351##

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Roithova.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štefek (KSČM): Jaká bude vzdělanost našich dětí?

4:31 Štefek (KSČM): Jaká bude vzdělanost našich dětí?

Nedávno jsem při úklidu narazil na svůj starý čtenářský deník. Počáteční stránky popisovaly mé první…