Rozvoral (SPD): Britové jsou první, kteří odešli z Evropské unie – inspirujme se!

12.01.2021 19:58

Boris Johnson dostál svému slibu, který dal Britům při nástupu do funkce premiéra Spojeného království, že dokončí brexit a s představiteli EU vyjedná dohodu mezi Británii a Evropskou unií o pobrexitových vztazích.

Rozvoral (SPD): Britové jsou první, kteří odešli z Evropské unie – inspirujme se!
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral
reklama

Hnutí SPD po celou dobu od vyhlášení výsledků referenda podporovalo kroky Britů k dotažení brexitu do konce. Referendum proběhlo ve Spojeném království a Gibraltaru dne 23. června 2016 a občané se v něm vyjádřili pro odchod z EU. To se jim nakonec zdárně podařilo, včetně uzavření dohody o další spolupráci. Velkou zásluhu má na tom britský premiér Boris Johnson.

Anketa

Odejde Donald Trump jako směšná figura?

19%
81%
hlasovalo: 8486 lidí

On sám to okomentoval slovy: „Vzali jsme si zpět kontrolu nad našimi penězi, hranicemi, zákony, obchodem a rybářskými vodami. Soudní dvůr EU pro nás už nebude hrát roli. Od 1. ledna 2021 budeme mít plnou politickou a ekonomickou nezávislost.” Spojené království je první zemí, která se rozhodla opustit Evropskou unii, a tím tak dalo návod a inspiraci ostatním unijním zemím.

Spojené království opustilo Evropskou unii na konci ledna loňského roku. Do 31. prosince 2020 bylo ale ještě v přechodném období, kdy muselo dodržovat pravidla EU, na jejichž podobu již ale nemělo vliv. Po dlouhých jednáních, značně zkomplikovaných z důvodu šíření nemoci covid-19, se na Štědrý den Londýn s Bruselem dohodly na podobě budoucích vztahů po 1. lednu 2021. Dne 30. prosince 2020 dopoledne dohodu v Bruselu podepsali předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Dokument následně vyrazil letecky do Londýna, kde svůj podpis připojil i premiér Boris Johnson. Tento den i britští poslanci ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli jiného názoru. Premiér Johnson v projevu k nim dohodu označil za jednu „z největších dohod o volném obchodu na světě“. Vyzdvihl také krátkou dobu, za jakou byla jeho vláda schopna podmínky budoucích vztahů s EU vyjednat. „Uzavřít dohodu s Uruguayí Evropské unii trvalo téměř osm let, s Kanadou pět let, s Japonskem šest,“ uvedl. Británii podle něj čeká „skvělý nový vztah“ s evropskými sousedy založený na volném obchodu a přátelské spolupráci. Později Johnson v rozhovoru s BBC zdůraznil, že Británie bude nadále evropskou zemí. „Toto není konec Británie coby evropské země,“ řekl premiér. „Jsme v mnoha ohledech typickou evropskou civilizací, nebo jak to chcete formulovat, a nadále jí zůstaneme,“ dodal Johnson.

Dohoda má 1.240 stran hlavního textu a dalších 800 stran příloh. V Bruselu jí podepsali zástupci dvou unijních institucí – Evropské komise a Evropské rady. Evropský parlament zatím dohodu neschválil, hlasovat o ní bude později. Ujednání tak budou od 1. ledna 2021 platit jen provizorně. Tuto možnost schválili zástupci sedmadvaceti členských zemí EU.

Hnutí SPD blahopřeje Britům k úplnému dotažení brexitu do zdárného konce, kdy už nyní se ukazuje, že odchod Spojeného království z EU bylo pro ně výhodné a přínosné k jejich další prosperitě. Naše hnutí jako jediná politická strana zastoupená v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky prosazuje vypsání referenda o vystoupení České republiky z EU. Vždy povedeme nekompromisní politický zápas za nezávislost a suverenitu naší republiky.

Převzato z Profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODS: Snížení emisí CO2 nejméně o 55 % do roku 2030 je utopií

13:05 ODS: Snížení emisí CO2 nejméně o 55 % do roku 2030 je utopií

Evropský parlament dnes potvrdí meziinstitucionální dohodu mezi Radou, Parlamentem a Komisí stanovuj…