Rozvoral (SPD): Jurečkův návrh reformy systému sociálních dávek nezabrání jeho zneužívání

16.02.2024 23:08 | Komentář

Ministr Marian Jurečka z KDU-ČSL představil začátkem února návrh zákona, který upravuje systém vyplácení sociálních dávek. Konečné znění tohoto zákona má být hotovo do konce března a navrhovaná účinnost je stanovena od počátku roku 2025.

Rozvoral (SPD): Jurečkův návrh reformy systému sociálních dávek nezabrání jeho zneužívání
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Hnutí SPD vítá, že na základě našeho několikaletého tlaku má přijít zásadní reforma v rámci systému přerozdělování sociálních dávek, který dle navrhovatelů má zjednodušit výplatu sociálních dávek potřebným osobám. Je také ale potřeba zamezit zneužívání sociálních dávek, což v tomto návrhu postrádáme. Od počátku svého politického působení považujeme v hnutí SPD za jednu ze svých hlavních priorit ukončení zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými lidmi.

V obou volebních obdobích jsme proto prostřednictvím našich poslanců předložili konkrétní a rozsáhlý návrh zákona k této problematice, ale poslanci stran současné vládní koalice (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN) zabránili jeho schválení. Má-li se stát chovat jako řádný hospodář, měl by poskytovat sociální dávky pouze těm osobám, které je potřebují. Dlouhodobě u nás systém spravedlivého přidělování sociálních dávek nefunguje a je plno občanů, kteří státní podporu ve formě sociálních dávek zneužívají ve svůj prospěch a na úkor lidí, kteří je potřebují, a své státu odvedli tím, že celý život pracovali a vedli řádný život.

Jsme tedy rádi, že se konečně začne vláda tímto důležitým problémem zabývat, neboť v současné době pobírá nějakou sociální dávku okolo milionu občanů a většina o ni žádá oprávněně. Proto bychom velmi uvítali, kdyby byli naši zástupci v čele s naší poslankyní a místopředsedkyní Výboru pro sociální politiku v Poslanecké sněmovně Lucií Šafránkovou přizváni k práci na konečných úpravách připravovaného zákona ohledně sociálních dávek, kdy jsme připraveni do stávající diskuse přispět svými věcnými argumenty a zkušenostmi našich odborníků.

Zatím předložený návrh považujeme za nedostatečný a nesystémový. Má vzniknout nová dávka státní sociální pomoci. Spojit se do ní má více dávek a to příspěvek na bydlení, dětské přídavky, doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí. Nová podpora se má skládat z částky na životní potřeby, na bydlení, na děti a z bonusu za práci. Výše by se měla odstupňovat podle příjmu i podle pracovní aktivity.

My v hnutí SPD prosazujeme spravedlivý systém sociálních dávek, který pomáhá výhradně lidem, jimž pracovní příjem nestačí na pokrytí základních životních nákladů, anebo lidem, kteří už z objektivních důvodů pracovat nemohou. Naprosto zásadní je odhalit osoby, které sociální systém zneužívají, dlouhodobě se vyhýbají práci, ačkoli pracovat mohou, což návrh ministra Jurečky neobsahuje. Navíc malý rozdíl mezi sociálními dávkami a minimální mzdou dostatečně nemotivuje jejich nepracující příjemce k zaměstnání.

Nový zákon o sociálních dávkách by neměl být směřován proti slušným občanům, ale musí být znemožněno parazitování na sociálních dávkách lidmi, kteří si je nezaslouží proto, že se práce štítí a nikdy nepracovali. To prosazuje hnutí SPD.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Pane Fialo

jaký máte skutečný důvod k podporování Ukrajiny v tak obrovském rozsahu. Jsme malý stát , který má velké ekonomické problémy , není na důchody , zaostává zdravotnictví, školství, jsou problémy ve vězeňství a spousta dalších problémů . Na nic nejsou peníze , ale odkud se berou peníze na podporu Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Jsme tvrdě proti plošné kontrole osobní komunikace, která je opět ve hře

13:09 Piráti: Jsme tvrdě proti plošné kontrole osobní komunikace, která je opět ve hře

Piráti odmítají návrh Evropské komise a Belgického předsednictví, který by vedl k plošnému šmírování…