Rozvoral (SPD): Plně jsme podpořili podání ústavní stížnosti na zpomalení valorizace důchodů!

13.01.2024 8:18 | Komentář

Ústavní soud (ÚS), který je soudním orgánem ochrany ústavnosti, jehož postavení a kompetence jsou zakotveny přímo v Ústavě ČR, prokáže rozhodnutím ve věci stížnosti opozičních poslanců na zpomalení valorizace důchodů svou nezávislost.

Rozvoral (SPD): Plně jsme podpořili podání ústavní stížnosti na zpomalení valorizace důchodů!
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Hnutí SPD, které je v současné Sněmovně v opozici, plně podpořilo podání ústavní stížnosti na zpomalení valorizace penzí. Byl to správný krok, neboť vládní poslanci vloni protlačili Sněmovnou snížení peněz pro důchodce narychlo zpracovanou vládní novelou důchodového pojištění, která byla v nesouladu s ústavním pořádkem, neboť v průběhu projednávání nebyly akceptovány stanovené zákonné postupy. Cíl se ale vládním poslancům podařil, kdy na základě nepřípustné retroaktivity ožebračili každého z více jak 2,8 milionu příjemců invalidních, starobních, vdovských a sirotčích důchodů jenom v minulém roce o částku převyšující 7.000 korun. Při použití standardního mechanismu by průměrný důchod v červnu vzrostl o 1.770 korun, po novele to bylo pouze o 760 Kč.

Proto si jako opoziční poslanci stojíme za názorem, že Fialova vláda v rámci celého procesu přípravy a projednávání vládní novely zákona o důchodovém pojištění, upravující snížení zákonné červnové valorizace postupovala nepřípustně retroaktivním způsobem, čímž narušila legitimní očekávání důchodců. Navíc zneužila stav legislativní nouze, i když věděla s předstihem, že růst cen na přelomu let 2022 a 2023 si vyžádá mimořádnou valorizaci, a mohla tak včas v rozpočtu zajistit potřebné finance.

Veřejné projednání valorizace penzí, které proběhlo ve středu 10. ledna, bylo prvním ústním jednáním pléna ÚS pod novým předsedou Josefem Baxou. Soud jako svědky vyslechl předsedu Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla, hlavního analytika rady Michala Hlaváčka, Petra Krále z České národní banky a Jaroslava Sixtu z Českého statistického úřadu. Dále ve věci vypovídali ministři Marian Jurečka a Zbyněk Stanjura, pracovníci ministerstev Jan Přib a David Prušvic. Dotazy soudců směřovaly nejčastěji k tomu, jaké informace a podklady o očekávané inflaci měla vláda od odborníků k dispozici během roku 2022, a zda tedy s předstihem věděla o nutnosti mimořádné valorizace penzí.

V roli advokáta vystupoval před soudem David Rašovský, který konstatoval, že růst inflace byl podle něj očekávaný, nepředstavoval tak mimořádnou okolnost, která by odůvodnila zjednodušené a zrychlené projednání zákona ve stavu legislativní nouze. Fialova vláda se tak dle něj rozhodla sofistikovaným způsobem popřít právo seniorů na zvýšení penzí. Po ukončení dokazování a vyslechnutí závěrečných návrhů odročil ÚS vyhlášení rozhodnutí na neurčito a dále bude pokračovat v projednávání věci neveřejně. Termín vyhlášení rozhodnutí bude podle předsedy ÚS Baxy včas oznámen.

V hnutí SPD pevně věříme, stejně tak jako všichni naši příjemci důchodů, že soudci Ústavního soudu svou nezávislostí při rozhodování prokážou, že jsou vykonavateli ochrany ústavnosti v České republice.

Převzato z profilu politika.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Podpořila jsem Ursulu von der Leyen jako předsedkyni Komise

19:05 Gregorová (Piráti): Podpořila jsem Ursulu von der Leyen jako předsedkyni Komise

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová dnes v tajné volbě podpořila Ursula von der Leyen jako pře…