Rozvoral (SPD): Podali jsme návrh zákona na zvýšení daňového zvýhodnění na vyživované děti

9.11.2020 12:45 odp.

Poslanci hnutí SPD podali ve Sněmovně v souladu s naším projektem „Rodina na prvním místě“ další návrh zákona daňového zvýhodnění pro slušné a pracující občany, kteří jsou pro nás na prvním místě.

Rozvoral (SPD): Podali jsme návrh zákona na zvýšení daňového zvýhodnění na vyživované děti
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

I v této době koronavirové pandemie a pokračujícím nouzovém stavu myslí hnutí SPD na to, jak ušetřit peníze našim slušným a pracujícím občanům, o čemž svědčí to, že jsme dne 27.10.2020 pod záštitou místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Lucie Šafránkové předložili k projednání v Poslanecké sněmovně novelu zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů. Tento dokument je vedený jako sněmovní tisk č. 1065.

Cílem našeho návrhu je významné snížení přímé daňové zátěže a zvýšení disponibilního čistého příjmu pro daňové poplatníky. Nejvíce by to bylo přínosné pro pracující rodiče, jejich rodiny, rodinné příslušníky a děti. Pro mladé lidi to bude i velmi motivující při rozhodování pro zakládání rodin a počtu dětí, což by mělo přispět ke zvýšení porodnosti, a též coby žádoucí trend jednak z obecného společenského hlediska, ale také z pohledu (makro)ekonomického, například v souvislosti s udržením (či zkvalitněním a posílením) našeho sociálního systému, zejména pak jeho důchodové složky.

Anketa

Bude Joe Biden dobrý prezident USA?

10%
90%
hlasovalo: 10535 lidí

Vlastní novela zákona spočívá v tom, že navrhuje zvýšení daňového zvýhodnění na vyživované děti žijící s poplatníkem daně ve společně hospodařící domácnosti – v případě jednoho vyživovaného dítěte na 30.408 Kč ročně, v případě druhého vyživovaného dítěte na 38.808 Kč ročně a v případě třetího (a každého dalšího) vyživovaného dítěte na 96.816 Kč ročně. Ustanovení tohoto zákona o tom, že jedná-li se o dítě (děti), kterému je přiznán nárok na průkaz ZTP/P, zvyšuje se na něj částka daňového zvýhodnění na dvojnásobek, zůstává nedotčeno. Dále se navrhuje úprava maximální roční výše fakticky uplatnitelného daňového bonusu na 120.600 Kč ročně. Důvodem je umožnit reálné zvýšení čistého příjmu zejména nízkopříjmovým občanům, zaměstnancům či OSVČ, s příjmy zhruba odpovídajícími průměrné měsíční mzdě tak, aby zvýšení daňového zvýhodnění na vyživované děti opravdu reálně pocítili.

Pro nárok na uplatnění tzv. daňového bonusu dle tohoto zákona se navrhuje zrušení podmínky minimální výše příjmu v rozhodném zdaňovacím období. Tato navrhovaná úprava směřuje k odstranění resp. zmírnění diskriminace v přístupu některých daňových poplatníků k tzv. daňovému bonusu souvisejícímu s daňovým zvýhodněním na vyživované děti, a to v tom smyslu, že ruší podmínku minimální výše zdanitelného příjmu v rozhodném zdaňovacím období, čímž umožňuje dosáhnout na daňový bonus i těm rodičům a daňovým poplatníkům, jejichž roční zdanitelný příjem nepřesáhne 87.600 Kč (tzn., že v měsíčním průměru činí max. 7.300 Kč). Součástí novely zákona je i též zvýšení maximálního měsíčního daňového bonusu (návazně na zvýšení daňového zvýhodnění na vyživované děti) na 10.050 Kč.

Hnutí SPD předloženou novelou zákona o daních z příjmů plní sliby, které dalo občanům a které vychází z programu hnutí. Též je součástí našeho projektu „Rodina na prvním místě“, který jsme představili občanům ke konci loňského roku.

(převzato z Profilu)

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Jura: Služba Senior taxi vyjde město dráž

17:46 Primátor Jura: Služba Senior taxi vyjde město dráž

Oblíbená služba Senior taxi si v budoucnosti vyžádá vyšší náklady na provoz. Navýšení finančních pro…