Rozvoral (SPD): Sluníčkáři Čaputové a Kisky ve slovenských volbách propadli

2. 3. 2020 11:17

Slováci v sobotu zvolili 150 nových poslanců do Národní rady Slovenské republiky. Do boje o poslanecká křesla vyslalo své zástupce 25 politických stran a hnutí.

Rozvoral (SPD): Sluníčkáři Čaputové a Kisky ve slovenských volbách propadli
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD
reklama

Hnutí SPD nehledě na programové rozdíly gratuluje straně Igora Matoviče Obyčejní lidé (OL’aNO), která mimo jiné prosazuje i přímou demokracii, k vítězství ve slovenských volbách. Gratulujeme také k výbornému třetímu místu straně Sme rodina, která je spolu s SPD členem evropské vlastenecké frakce Identita a demokracie v čele s Matteem Salvinim a Merine Le Pen. Velkým propadákem naopak skončili sluníčkáři prezidentky Zuzany Čaputové Progresivní Slovensko/Spolu (koalice se nedostala do Národní rady) a strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky, což je dobrá zpráva pro celé Slovensko a zklamání pro všechny liberální neomarxisty v čele s Evropskou unií.

Od poloviny února platilo na Slovensku moratorium na zveřejňování výsledků předvolebních průzkumů, byť samotné zjišťování dat bylo možné. Tyto průzkumy předurčovaly, že o vítězství svede boj protikorupční hnutí OL‘aNO Igora Matoviče a doposud vládnoucí SMER–SD expremiéra Roberta Fica a že se do Národní rady dostane celkem sedm stran, hnutí a koalic.

A jak to nakonec dopadlo? Vítězem slovenských voleb do Národní rady se stalo opoziční slovenské hnutí OL‘aNO, čímž se potvrdily předvolební průzkumy. Celkem mu vyjádřilo podporu těsně nad 25 procent voličů. OL‘aNO pod vedením Igora Matoviče tak začne hledat koaliční partnery do nové vlády. Dosavadní nejsilnější vládní strana SMER–SD Roberta Fica skončila druhá se ziskem přes 18 procent hlasů. Slovenský premiér a volební lídr SMERU Peter Pellegrini už Matovičovi poblahopřál a připustil pravděpodobný odchod strany do opozice. Na třetí příčce se v těchto volbách umístilo opoziční hnutí Sme rodina se ziskem nad 8 procent, čtvrtá skončila pravicová strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) se ziskem těsně pod 8 procent. Do Národní rady se ještě dostala se ziskem těsně nad 6 procent Svoboda a solidarita a jako poslední se ziskem pod 6 procent strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky. V těchto volbách zaznamenala porážku koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni na Slovensku vyhrála volby do Evropského parlamentu. Z Progresivního Slovenska rovněž vzešla nynější prezidentka Zuzana Čaputová. Celkem k volbám přišlo 66 procent oprávněných voličů. Nejvíce preferenčních hlasů získal Igor Matovič (skoro 480.000), kterého následoval Peter Pellegrini, a třetí příčku obsadil Robert Fico.

Hnutí SPD bere na vědomí výsledky voleb do Národní rady Slovenské republiky a pevně doufá, že nová vláda bude stát po boku států V4 v prosazování společných zájmů, a to převážně v otázkách imigrace.

(převzato z Profilu)

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Blatný: Opravdu nevíme, co bude od neděle

23:54 Ministr Blatný: Opravdu nevíme, co bude od neděle

Projev na 6. schůzi Senátu 24. února 2021 k návrhu zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onem…