Rozvoral (SPD): Zdravotně postižení občané si zaslouží důstojné životní podmínky!

03.12.2021 11:03

Mezinárodní den zdravotně postižených si každoročně připomínáme 3. prosince, a to již od roku 1981, kdy byl Valným shromážděním Organizace spojených národů poprvé vyhlášen.

Rozvoral (SPD): Zdravotně postižení občané si zaslouží důstojné životní podmínky!
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Jeho cílem je podporovat porozumění tematice zdravotního postižení a snaha zvýšení povědomí o přínosech, které integrace osob se zdravotním postižením přináší do všech aspektů politického, společenského, hospodářského a kulturního života.

Hnutí SPD prosazuje politiku cílící ku prospěchu našich slušných občanů, mezi které bezesporu patří i občané se zdravotním postižením. Jsme si vědomi, že jejich náklady na zajištění důstojného žití jsou v porovnání se zdravými občany vyšší a většina z nich je odkázána pouze na pomoc státu, která je jim poskytována různou formou sociálních dávek.

V Poslanecké sněmovně budeme dále předkládat novely zákonů, které přispějí k reformě systému sociálních dávek a povedou k ukončení zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými. Našim cílem je i provedení zásadní reformy systému lékařské posudkové služby, kdy část její agendy by měli převzít praktičtí a odborní lékaři. Též by mělo být umožněno provedení kontroly rozhodnutí o invaliditě všem občanům, kteří se cítí být poškozeni.

Konkrétně jsme již 21. října tohoto roku předložili k projednání v Poslanecké sněmovně novelu zákona o sociálních službách, vedeno jako sněmovní tisk č. 9. V novele uvádíme, že nárok na příspěvek mají osoby, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti podle zákona o sociálních službách.  Touto novelou navrhujeme zvýšit příspěvek na péči u osob do 18 let věku o 50 procent v prvním stupni závislosti z 3.300 Kč měsíčně na 4.950 Kč měsíčně a v druhém stupni závislosti z 6.600 Kč na 9.900 Kč měsíčně. Dále navrhujeme zvýšit nejnižší příspěvek na péči u osob v prvním stupni závislosti nad 18 let věku o 200 procent – ze současných 880 Kč na 2.640 Kč měsíčně. U osob starších 18 let ve druhém stupni závislosti navrhujeme zvýšení příspěvku na péči ze 4.400 Kč na 6.600 Kč měsíčně.

Prioritou SPD je pomoc nejohroženějším skupinám občanů, mezi které řadíme rodiny s dětmi, rodiče samoživitele, lidi ve vážných existenčních problémech, seniory a bezesporu i zdravotně postižené. Ti všichni si zasluhují pomoc státu, aby jim byl umožněn klidný a spokojený život v prosperující České republice.

Převzato z profilu politika.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Praha 5 zve na výstavu Česko-baltské století

21:24 Zajíčková (ODS): Praha 5 zve na výstavu Česko-baltské století

Spolupráci bývalého Československa a později České republiky s trojlístkem pobaltských států Lotyšsk…