Rozvoral (Úsvit): Kořeny stranické oligarchie tkví ve volebním systému

10.10.2014 12:00 | Zprávy

Již brzy se otevřou volební místnosti, abychom si na další čtyři roky vybrali své zástupce, kteří nás budou zastupovat na magistrátech a městských a obecních úřadech.

Rozvoral (Úsvit): Kořeny stranické oligarchie tkví ve volebním systému
Foto: RadekRozvoral.cz
Popisek: Radek Rozvoral

Obecně si mohou v každé demokratické zemi její občané svobodně vybrat své politické zástupce, čemuž se říká volební právo. Systém, podle kterého se v České republice volí do obecních zastupitelstev je sice svobodný, ale s demokracií má pramálo společného. Je úplně jedno, jaké osobnosti se na kandidátkách objevují, jelikož do zastupitelstva se vždy dostanou jen ti, kteří jsou pečlivě vybraní stranickými partajemi.
Tvrzení rozšířené mezi lidmi tím, že je možné si napříč volebním lístkem vybrat svého vyvoleného zástupce, kterého dobře znám a mám k němu důvěru a tomu dát takzvaný preferenční hlas, je velký mýtus. Hlasy takovým to občanům se totiž automaticky přičtou volební straně, na které jsou uvedeny a teprve až překročí 10% průměru hlasů odevzdané volební straně na jednoho kandidáta, přeskočí svého lídra na kandidátní listině. Toto všechno nahrává tomu, že pouze ve výjimečných případech mají preferenční hlasy nějakou váhu.

Uvedu k tomu malý příklad:

Obec má 15-ti členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1.670 hlasů a získala 1 mandát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): O svobodu Motoristům nikdy nešlo

13:12 Fiala (ODS): O svobodu Motoristům nikdy nešlo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě dvou ministrů ze strany Motoristů na folkl…