Rozvoral (Úsvit): Solární boom nebo dobře promyšlený tunel?

19.01.2015 10:56 | Zprávy

Česká republika se hemží lidmi, kteří dokáží vzít jakoukoli příležitost pořádně za pačesy a i když to kolikrát zapáchá dobře promyšleným tunelem, zisk z toho bývá nehorázný.

Rozvoral (Úsvit): Solární boom nebo dobře promyšlený tunel?
Foto: RadekRozvoral.cz
Popisek: Radek Rozvoral

Jak jinak si vysvětlit nedávnou zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, který prověřoval, jak stát podporoval obnovitelné zdroje v letech 2011 až 2013. NKÚ ve zprávě připomíná solární boom konce roku 2010, kdy počet slunečních elektráren v souvislosti s velkorysou státní podporou prudce rostl. Tato podpora například v roce 2013 činila 30 miliard korun, což byly dvě třetiny z částky na podporu zelené elektřiny, přestože fotovoltaické elektrárny vyrobily pouze 22 procent této elektřiny.

Ze zprávy také vyplývá, že mezi lety 2009 až 2012 vzrostla výroba elektřiny ze slunečního záření třeba v Německu o 300 procent, na Slovensku o 424 procent, v Rakousku o 588 procent a v ČR o neuvěřitelných 2.320 procent. Už teď máme z obnovitelných zdrojů 11,22 procenta elektřiny a to i přes to, že cílem bylo mít 13 procent, ale až v roce 2020.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Ropa

Myslíte, že hrozí, že bude ropy nedostatek? Jaké jsou alternativy k dovozu ropy mimo Írán nebo Rusko? Protože, kdybychom ji brali od Ruska, myslím, že by to dopadlo stejně, že by ji používal jako vydírací nástroj.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schrek (ODS): Naděje na podporu regionální dopravy se na nějaký čas rozplynula

20:07 Schrek (ODS): Naděje na podporu regionální dopravy se na nějaký čas rozplynula

Projev na 14. schůzi Poslanecké sněmovny dne 24. dubna 2026 k podpoře regionální dopravy