Rusnok: Mám plnou důvěru v kroky ČNB

13.11.2013 18:04

Předseda vlády Jiří Rusnok souhlasí s rozhodnutím České národní banky oslabit korunu.

Rusnok: Mám plnou důvěru v kroky ČNB
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok

Premiér zároveň zdůraznil, že centrální banka je na vládě zcela nezávislá a že svou nedávnou intervenci již několik měsíců avizovala. „Já důvody, které vedly Českou národní banku k tomuto kroku, chápu, myslím, že jim rozumím a mám plnou důvěru v kroky, které bankovní rada a vedení České národní banky v tomto směru činí,“ řekl premiér s tím, že k podobné měnové politice přistoupila již před rokem švýcarská centrální banka a nikdo to nezpochybňuje.

Oslabení koruny podle předsedy vlády prospěje domácí ekonomice. „Došlo de facto ke zvýšení české konkurenceschopnosti o řádově 5 % vyjádřeno ve vztahu k euru,“ vysvětlil premiér Jiří Rusnok. Z této situace budou těžit čeští výrobci vyvážející do ciziny, ale i tuzemští producenti čelící zahraniční konkurenci na domácím trhu, což se týká například výrobců potravin.

Potenciální rizika devalvace se podle předsedy vlády přeceňují. Také v minulosti zde docházelo k pohybům kurzů a nikdy to nevedlo k inflační vlně. Případná větší míra inflace by navíc pomohla státnímu rozpočtu, jehož příjmy z DPH a jiných daní se odvíjejí od výše cen. „Tento krok nijak náš návrh rozpočtu neohrožuje, dokonce bych řekl, že jeho robustnost ve smyslu odhadu, na kterém jsme stavěli ten rozpočet, se posílila díky tomuto kroku ČNB,“ uzavřel premiér s tím, že podobně jako centrální banka očekává v příštím roce vyšší ekonomický růst na hranici kolem 2%.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vlada.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zábranský (Piráti): Praha motivuje městské části k opravám bytů, vyčlenila na ně 500 milionů

22:41 Zábranský (Piráti): Praha motivuje městské části k opravám bytů, vyčlenila na ně 500 milionů

Hlavního město vyčlenilo 500 milionů korun z Fondu rozvoje dostupného bydlení na podporu městských č…