Rychtecký (ČSSD): Přijaté Zásady otevírají cestu udržitelnému rozvoji

25.01.2022 22:13

Nové Zásady pro spolupráci s investory, které přinesou do Pardubic transparentní komunikaci mezi městem a developery a jasné podmínky pro umisťování nových projektů do území, schválili minulý týden také zastupitelé města Pardubic.

Rychtecký (ČSSD): Přijaté Zásady otevírají cestu udržitelnému rozvoji
Foto: pardubice.eu
Popisek: Jakub Rychtecký, ČSSD

 V účinnost dokument vejde na začátku března, tedy po nástupu městského koordinátora developerský záměrů do funkce. 

Klíčový dokument má za cíl sjednotit postup uvnitř úřadu a zlepšit koordinaci přípravy větších investičních záměrů mezi městem a investory a sladit je s plánovaným rozvojem města i městských obvodů, netýká se naopak staveb rodinných domů. „Prostřednictvím Zásad můžeme už předem s investorem vyřešit potenciální nejasnosti a vyhnout se tak problémům, kterým bychom jinak museli čelit až při realizaci projektu. K takovým situacím patří například nutné napojení na stávající infrastrukturu či vybudování nové. Přípravný proces tak zrychlíme a vzniklá infrastruktura bude následně sloužit obyvatelům města,“ uvádí náměstek pardubického primátora pro rozvoj a strategii města Jan Nadrchal.

Tento krok umožní městu nastavit udržitelný rozvoj zodpovědný vůči území města a jeho obyvatelům. „Do jednání mezi samosprávou a investory vnášíme principy předvídatelnosti, transparentnosti a garance kvalitní výstavby ve městě s včasně budovanou infrastrukturou. Zásady pro spolupráci s investory nám umožní budovat férové a efektivně fungující město. Zajistíme tak dostatek dopravní infrastruktury a občanské vybavenosti, ať už se jedná o chodníky, komunikace nebo místa ve školách či školkách,” říká náměstek pro školství a sociální politiku Jakub Rychtecký.

Požadavky pardubického magistrátu na konkrétní projekty budou podle Zásad vycházet z platného Územního plánu města Pardubice. Tyto požadavky navíc bude možné vyřešit finančním i nefinančním plněním na straně investora, což v praxi znamená, že investor buď přispěje 800 korun za metr čtvereční hrubé podlažní plochy, nebo infrastrukturu sám vybuduje. Finanční plnění bude využito vždy na pokrytí zvýšených nákladů, které městu plynou z nezbytného rozvoje veřejné infrastruktury. Město se v dokumentu zároveň zavazuje poskytnout investorům svou součinnost především v předprojektové přípravě. Součástí Zásad pro spolupráci s investory je i obecný vzor smluv.

Dokument pro Pardubice připravili spolu se zástupci dotčených odborů Magistrátu města Pardubic experti na stavební právo z kanceláře Frank Bold Advokáti. Podoba Zásad byla konzultována také se starosty či zástupci městských obvodů, zástupci komisí, zastupitelských klubů a Krajské hospodářské komory Pardubického kraje. „Využili jsme přitom zkušenosti s přípravou Zásad pro spolupráci s investory z Brna či Jihlavy. Jedná se o velmi efektivní způsob, jak vést jednání o výstavbě mezi samosprávou a investorem a jak částečně suplovat chybějící nový stavební zákon, který má povolovací procesy a výstavbu urychlovat,“ říká Pavel Franc, advokát a ředitel kanceláře Frank Bold Advokáti.

Zásady spolupráce obcí a investorů nově platí od začátku letošního roku i v Liberci, v procesu schvalování je dokument platný pro celé území také v Praze. Téměř rok využívají zásady například v Brně, kde jsou již uzavřené smlouvy mezi městem a investory na finanční či nefinanční plnění v celkové hodnotě přes 150 milionů korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Nezpovídáme se majiteli, ale voličům

9:45 Pekarová Adamová (TOP 09): Nezpovídáme se majiteli, ale voličům

Komentář na facebookovém profilu k návrhu zákazu médií politiky a korespondenční volbě