SLK: Změna nesestavila stabilní koalici - další pokus patří ANO 2011

24.10.2014 15:36

Starostové pro Liberecký kraj (SLK) se včera (22.10.) odpoledne setkali se zástupci Změny pro Liberec. Změna Starostům sdělila, že se jí nepodařilo získat pro svůj koaliční projekt TOP 09 jako dalšího partnera a že jednání se SLK přerušuje.

SLK: Změna nesestavila stabilní koalici - další pokus patří ANO 2011
Foto: Starostové pro Liberecký kraj
Popisek: Starostové pro Liberecký kraj

„Vzali jsme stanovisko Změny na vědomí a považujeme tuto etapu jednání o budoucím vedení města za uzavřenou. Mrzí nás, že i v Liberci se otevírá cesta ke koalici, na níž se nebude podílet vítěz voleb. Nepřispívá to k zlepšení politické kultury a není to ani v souladu s naší snahou zakopat válečné sekyry a začít společně řešit palčivé liberecké problémy. Přesto v souladu s našimi dřívějšími názory považujeme za nutné, aby se koaličních jednání ujalo hnutí ANO, které z voleb vzešlo jako druhé nejsilnější. Na tom jsme se se Změnou shodli a jsme k těmto jednáním připraveni,“ uvedl Michal Hron, lídr SLK.

SLK přijali pozvání k prvnímu jednání se zástupci hnutí ANO 2011 a ještě týž den (22.10.) večer se s nimi sešli. SLK předložili ANO svoji představu základního půdorysu budoucí koalice s tím, že musí být stabilní. „Stabilní koalice se musí těšit podpoře minimálně 23 zastupitelů. Stejně jako u Změny trváme také na tom, aby ANO nejdříve získalo pro svůj projekt koaliční partnery, kteří se koaličních jednání budou účastnit od samého začátku. Jinými slovy z našeho pohledu lze jednání o konkrétní podobě koaliční smlouvy zahájit teprve poté, co hnutí ANO tyto partnery získá. S představou koalice ANO-SLK-ČSSD-TOP09 jsme souhlasili,“ dodal Michal Hron.

Během schůzky sdělili SLK zástupcům ANO své programové priority, které byly předmětem krátké diskuse. „V řadě bodů našeho volebního programu nalezneme zřejmě shodu. Diskuse ale také ukázala rozdíly, např. v náhledu na oblast školství, zejména spádovost škol. Přál bych si, aby se programové neshody předem řádně vysvětlily a nestaly se důvodem principiálních sporů v případné budoucí koalici. S tím souvisí i další přání, které jsme na jednání panu Batthyánymu a dalším zástupcům ANO řekli. Vztahy k opozici a politickým konkurentům by měly být korektní a neměly by být zatěžovány osobními a hrubými útoky,“ sdělil na závěr Michal Hron.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Starostové pro Liberecký kraj

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havlíček (ANO): Nejde o nic jiného než o pouhé optické snížení schodku

11:33 Havlíček (ANO): Nejde o nic jiného než o pouhé optické snížení schodku

Projev na 45. schůzi Poslanecké sněmovny 30. listopadu 2022 k návrhu zákona o státním rozpočtu České…