SLK: Změna nesestavila stabilní koalici - další pokus patří ANO 2011

24.10.2014 15:36

Starostové pro Liberecký kraj (SLK) se včera (22.10.) odpoledne setkali se zástupci Změny pro Liberec. Změna Starostům sdělila, že se jí nepodařilo získat pro svůj koaliční projekt TOP 09 jako dalšího partnera a že jednání se SLK přerušuje.

SLK: Změna nesestavila stabilní koalici - další pokus patří ANO 2011
Foto: Starostové pro Liberecký kraj
Popisek: Starostové pro Liberecký kraj
reklama

„Vzali jsme stanovisko Změny na vědomí a považujeme tuto etapu jednání o budoucím vedení města za uzavřenou. Mrzí nás, že i v Liberci se otevírá cesta ke koalici, na níž se nebude podílet vítěz voleb. Nepřispívá to k zlepšení politické kultury a není to ani v souladu s naší snahou zakopat válečné sekyry a začít společně řešit palčivé liberecké problémy. Přesto v souladu s našimi dřívějšími názory považujeme za nutné, aby se koaličních jednání ujalo hnutí ANO, které z voleb vzešlo jako druhé nejsilnější. Na tom jsme se se Změnou shodli a jsme k těmto jednáním připraveni,“ uvedl Michal Hron, lídr SLK.

SLK přijali pozvání k prvnímu jednání se zástupci hnutí ANO 2011 a ještě týž den (22.10.) večer se s nimi sešli. SLK předložili ANO svoji představu základního půdorysu budoucí koalice s tím, že musí být stabilní. „Stabilní koalice se musí těšit podpoře minimálně 23 zastupitelů. Stejně jako u Změny trváme také na tom, aby ANO nejdříve získalo pro svůj projekt koaliční partnery, kteří se koaličních jednání budou účastnit od samého začátku. Jinými slovy z našeho pohledu lze jednání o konkrétní podobě koaliční smlouvy zahájit teprve poté, co hnutí ANO tyto partnery získá. S představou koalice ANO-SLK-ČSSD-TOP09 jsme souhlasili,“ dodal Michal Hron.

Během schůzky sdělili SLK zástupcům ANO své programové priority, které byly předmětem krátké diskuse. „V řadě bodů našeho volebního programu nalezneme zřejmě shodu. Diskuse ale také ukázala rozdíly, např. v náhledu na oblast školství, zejména spádovost škol. Přál bych si, aby se programové neshody předem řádně vysvětlily a nestaly se důvodem principiálních sporů v případné budoucí koalici. S tím souvisí i další přání, které jsme na jednání panu Batthyánymu a dalším zástupcům ANO řekli. Vztahy k opozici a politickým konkurentům by měly být korektní a neměly by být zatěžovány osobními a hrubými útoky,“ sdělil na závěr Michal Hron.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Starostové pro Liberecký kraj

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

22:13 Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

Už čtyři měsíce se v Královéhradeckém kraji očkuje proti covid-19. Do 20. dubna v regionu dostalo mi…