STAN: Klub je pro zamítnutí klouzavého mandátu, většina je i proti zmrazení platů

26.10.2021 9:09 | Tisková zpráva

Senátoři na své 17. schůzi budou projednávat téměř na 40 bodů. Mezi nejsledovanější patří především návrh na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let, který senátoři pravděpodobně zamítnou.

STAN: Klub je pro zamítnutí klouzavého mandátu, většina je i proti zmrazení platů
Foto: STAN
Popisek: STAN

Senátorský klub Starostové a nezávislí v případě zmrazení platů vrcholných politiků nemá dle předsedy klubu Petra Holečka jednotný názor. Většina klubu ovšem s navrženým zmrazením platů nesouhlasí. Vadí jim nesystémovost a populismus celého návrhu.

„Chápeme, že je třeba státní rozpočet nadbytečně nezatěžovat a že by k tomu měli přispět také zákonodárci. To jsme jednoznačně prokázali v dobách nejsilnějších vln koronaviru, kdy Senát odsouhlasil zmrazení platů na rok 2021. Nicméně v tomto případě se jedná především o populistický tah dosluhující vlády hnutí ANO, která chtěla před volbami oslovit další voliče,“ uvádí Petr Holeček.

„Zákonem je jasně stanoveno, od čeho se odvíjejí platy ústavních činitelů a do této nastavené a funkční metody by se dle mého názoru nemělo svévolně zasahovat. Čím déle jsou platy zmrazené, tím větší pak bude skok po jejich rozmrazení. Souhlasíme s tím, že si pokračující krize žádá další úspory, ale k těm by mělo docházet skutečně promyšlenými kroky,“ dodává Petr Holeček.

Anketa

Myslíte, že Parlament nakonec Zemana zbaví pravomocí? Jde o předpověď, ne přání.

6%
92%
hlasovalo: 11056 lidí

V Senátu s největší pravděpodobností narazí i předloha zavádějící tzv. klouzavý mandát, podle kterého by členové vlády mohli dobrovolně předat poslanecké místo náhradníkovi.

„Návrh na zavedení klouzavého mandátu v podobě, v jaké přišel k nám do Senátu, mi přijde jako polovičatý,“ uvádí předseda Stálé komise pro Ústavu ČR a parlamentní procedury Zdeněk Hraba.

„Pokud je skutečná poptávka po tom, aby ministři nebyli zároveň poslanci nebo senátory, bylo by mnohem lepší se inspirovat například slovenskou úpravou, kde ministr automaticky dočasně ztrácí poslanecký mandát ve prospěch náhradníka. Žádné možná,“ míní Zdeněk Hraba, který je zároveň zpravodajem tohoto zákona, a dodává: „V současné podobě a také vzhledem k tomu, že nynější poslanci byli zvoleni, aniž by s tímto počítali, je pro mě návrh nepřijatelný a navrhuji jeho zamítnutí.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Dosáhli jsme nejnižšího zadlužení za dvacet let

19:21 Primátor Hřib: Dosáhli jsme nejnižšího zadlužení za dvacet let

Komentář na facebookovém profilu k výsledkům hospodaření pražského magistrátu