STAN: Plošný zákaz předjíždění pro kamiony je nesmysl

5. 3. 2019 16:12

Poslanci hnutí STAN nepodpoří plošný plošný zákaz jízdy kamionů v levém jízdním pruhu na vybraných úsecích dálnic.

STAN: Plošný zákaz předjíždění pro kamiony je nesmysl
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

Poslankyně hnutí STAN Jana Krutáková a předseda hnutí Petr Gazdík

„Je to dosti nepovedená reakce na loňský dopravní kolaps na D1. Ten ale byl důsledkem absolutní neschopnosti ministerstva dopravy. Nástroje pro zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na vybraných úsecích silnic a dálnic má ministerstvo už dnes - a vždycky jej mělo. Stačí využít dopravní značky a ne zahlcovat právní systém dalším nesmyslným návrhem zákona,“ vysvětluje Petr Gazdík.

STAN naopak podpoří novelu lesního zákona, která má zefektivnit boj s kůrovcem, který dlouhodobě ohrožuje české lesy.

„V posledních letech čelíme situaci, která nemá obdoby. Kůrovec již nyní zanechal v českých lesích výrazné následky a tento rok nám hrozí další vlna. Navrženou novelou získá ministerstvo zemědělství mimořádný nástroj pro boj s kůrovcem - odstraňuje náročnou administrativu, odkládá zalesňování rozsáhlých horských holin, na které nyní nejsou kapacity, reaguje na nedostatek vhodných stromků tím, že umožňuje sázet přechodné dřeviny, které budou v budoucnosti vhodně nahrazeny. Doufám, že se to podaří schválit již v prvním čtení, protože poté bude možné stihnout zachytit letošní kalamitu už v zárodku,“ uvedla poslankyně Jana Krutáková (STAN).

Souběžně s tím se bude v Poslanecké sněmovně také diskutovat nad novelou vztahující se k podmínkám práce lesních hospodářů.

„Je dobře, že se vláda problematikou lesních hospodářů začala zaobírat, nicméně má řadu nedostatků, na které budeme reagovat našimi návrhy. Prvním problémem je povinná desetiletá praxe, kterou je třeba pro výkon práce lesního hospodáře. To je více než potřebují lékaři. Taktéž povinnosti zachovávat mlčenlivost, ačkoli hospodáři potřebují v rámci své agendy informovat orgány státní správy lesů. Nakonec je to také nesoulad mezi povinnostmi pro hospodáře jejichž činnost je hrazená státem, a těch placených Lesy ČR. Tyto skutečnosti mohou být pro mnoho nadaných lidí demotivující a spíše odrazující,“ vysvětlila poslankyně Krutáková.

Sněmovna bude také jednat o zřízení nové agentury pro sport, která přebere kompetence od MŠMT.

„Myšlenka zreformovat oblast sportu není špatná, nicméně předložený návrh zákona je pouze obecný, v řízení s nachází mnoho pozměňovacích návrhu a ani sami navrhovatelé netuší, jak bude konečný schválený zákon vypadat. Pro nás je zásadní, aby bylo vyjasněno systematické financování sportovního odvětví, zabránilo se zbytečným duplicitám, kdy jeden a tentýž klub nebo sportovní událost financuje stát, kryj i obec, a aby bylo zcela transparentní, kdo a kolik peněz dostává. Pokud pozměňovací návrhy, které toto zajišťují, neprojdou, budeme hlasovat proti a jsme připraveni zákon upravit v Senátu,“ prohlásil předseda hnutí Petr Gazdík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Každý IT systém má nějaké porodní bolesti

21:28 Premiér Babiš: Každý IT systém má nějaké porodní bolesti

Přepis nedělního komentáře na facebookovém profilu k uplynulému týdnu.