STAN: Podporujeme trvalé vylepšení důchodů, jednorázový dárek nic neřeší

31.10.2020 15:39

Poslanecká sněmovna v pátek zamítla návrh hnutí STAN na podporu samoživitelek a odsouhlasila jen jednorázový příspěvek pro důchodce.

STAN: Podporujeme trvalé vylepšení důchodů, jednorázový dárek nic neřeší
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

„Uvědomujeme si, že velká část důchodců žije pod hranicí důstojného příjmu. Z toho důvodu podporujeme navýšení důchodů od příštího roku o tisíc korun měsíčně a budeme apelovat na vládu, aby konečně představila komplexní návrh důchodového nastavení, které bude udržitelné a v důstojné výši,“ upozorňuje předseda poslaneckého klubu Jan Farský.

Anketa

Zaslouží si herec Josef Dvořák státní vyznamenání?

88%
12%
hlasovalo: 17659 lidí

Poslanci hnutí STAN se však zdrželi při rozhodnutí o návrhu jednorázového příspěvku pro důchodce. „Nemohli jsme však zvednout ruku pro jednorázový příspěvek, kterým si vláda účelově kupuje své voliče za budoucnost dalších generací,“ říká Farský.

STAN navrhoval mimořádný příspěvek 6000 Kč pro samoživitelky a samoživitelé, které dle veřejně dostupných údajů krize po ekonomické stránce tvrdě zasáhla. „Dopad krize na život rodin samoživitelek a samoživitelů je prostý fakt, který vláda nemůže čímkoliv přebít. Náš návrh, aby se k jednorázovému příspěvku přidala právě tato skupina, ale neprošel. To, co vládní koalice prohlašovala není pomoc nejohroženějším, ale cílené posílání peněz pouze vybrané skupině lidí. Nemám rád povídačky o kupování voličů, ale tady to tak prostě vypadá,“ odůvodňuje svůj postoj předseda hnutí Vít Rakušan.

Vláda navrhla tzv. rouškovné pouze pro jednu skupinu obyvatel, zatímco další ohrožené skupiny z podpory vyčlenila. „Považuji za pokrytecký postup vlády, když na jedné straně přidá důchodcům a na straně druhé odmítne podporu nejohroženější skupině naší společnosti - samoživitelkám, která byla po ekonomické stránce krizí výrazně zasažena. Nespokojíme se s tímto krátkodobým řešením nízkých důchodů ani vládní nečinností při ochraně osamělých rodičů dětí,“ doplňuje poslankyně Věra Kovářová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Onderka (ČSSD): Jak by měly vypadat levicové daně

22:16 Onderka (ČSSD): Jak by měly vypadat levicové daně

Dramatický spor o způsob rušení tak zvané superhrubé mzdy otevřel konečně po delší době skutečně pol…