STAN: Středočeský kraj poslal milion neregistrovanému spolku

28.01.2020 10:46

Středočeská krajská koalice stran ANO, ČSSD a KSČM poslala milion korun z rozpočtu kraje organizaci, která není vedena v oficiálních seznamech registrovaných poskytovatelů sociální péče.

STAN: Středočeský kraj poslal milion neregistrovanému spolku
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

Spolek V.O.D.A. požádal kraj koncem loňského roku o mimořádnou milionovou dotaci na projekt zahájení provozu Denního stacionáře - Druhý život pro rok 2020. Na pondělním jednání zastupitelstva dotaci koaliční zastupitelé schválili.

Žádost spolku V.O.D.A. na kraj dorazila 10. prosince loňského roku, hned 6. ledna už měla posvěcení krajských radních, i když dotaci neprojednal finanční výbor. Peníze jsou podle doručené žádosti určeny výhradně na platy zaměstnanců. Stacionář zatím nefunguje, ačkoliv dotace byla určena na zahájení provozu letos v lednu. Jeho terapeuti mají klientům s neurologickým postižením pomáhat rozvíjet soběstačnost nebo pomáhat s komunikací s ostatními klienty, píše se v žádosti o dotaci.

„V prvé řadě jde o zcela nesystémové řešení, jde o ad hoc podporu pro jeden vybraný subjekt, který navíc nefiguruje v seznamech poskytovatelů sociálních služeb. Osobně jsem se jela na místo podívat, našla jsem zatím jen prázdný dům. Ve středočeském kraji existuje řada prověřených organizací, které mohou tento typ služeb poskytnout,“ upozornila středočeská zastupitelka za STAN Pavla Štrobachová.

Spolek požádal na pokrytí mzdových nákladů na první letošní půlrok. Na svých webových stránkách zatím zveřejnil fotografie z přestavby stacionáře. „Podporuji dotace do sociálního systému, ale musí být spravedlivé, účelové a prospěšné klientům, to především. Pro tento typ organizací, jako je V.O.D.A., existuje i jiné možnosti, jak čerpat penze, například prostřednictvím Humanitární fondu kraje. Vždy je ale třeba řádně doložit, že samotná organizace je schopna s klienty odborně pracovat,“ dodala Štrobachová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Petříček: Jednou z priorit české zahraniční politiky je integrace zemí západního Balkánu do EU

7:32 Ministr Petříček: Jednou z priorit české zahraniční politiky je integrace zemí západního Balkánu do EU

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček jednal ve středu 26. února 2020 s ministrem zahraničních vě…