STAN: V Říčanech hrozí pod vedením starosty Kořena „nový H-systém“

08.09.2020 19:37

Opoziční zastupitelé vyzývají město ke splnění slíbeného převodu bytů nájemníkům.

STAN: V Říčanech hrozí pod vedením starosty Kořena „nový H-systém“
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

Před dvaceti lety uzavírali obyvatelé Říčan s městem smlouvy o smlouvách budoucích na koupi bytů na Komenského náměstí. Město tehdy poskytlo pozemky, stát věnoval dotaci a lidé platili dvacet let nájem s tím, že si v roce 2020 byty odkoupí za symbolickou cenu sto korun. Nyní vedení města v čele s Vladimírem Kořenem odmítá lidem byty převést za po celou dobu nezpochybňovanou cenu. Navzdory rozhodnutí soudu. Opoziční zastupitelé vyzývají město, aby lidem tento převod umožnilo.

Říčanská radnice se v této kauze dokonce obrátila na soud, aby rozhodl, že lidé nemají na byty za dohodnutých podmínek nárok. Spor však radnice prohrála a soud letos v srpnu potvrdil, že očekávání současných nájemníků, že k převedení bytů do jejich vlastnictví jim svědčí právo, má své opodstatnění.

Anketa

Vyhraje hnutí ANO krajské volby?

69%
14%
hlasovalo: 14466 lidí

„Soud zcela vyvrátil veškerou argumentaci města. Za této situace považuji za nejlepší řešení, aby se město proti rozsudku neodvolalo a schválilo převod bytů v parametrech podle budoucích kupních smluv,“ tvrdí advokát a říčanský zastupitel Adam Polánský (STAN).

Radnice však zaujímá k celé kauze laxní postoj. „Vedení města strká hlavu do písku, snaží se řešení maximálně oddálit, a chystá se odložit projednání aktuální situace bytů na Komenského náměstí na pozdější dobu,“ komentuje chování radnice senátor a zastupitel Říčan Zdeněk Hraba (STAN).

Podle dostupných dat zaplatilo město za právní analýzy a spor už přes 400 000,- Kč. „Radnice se chce, zdá se, odvolávat a svůj právní názor, že lidé na byty za dohodnutých podmínek právo nemají, bude hájit před odvolacím soudem,“ uzavírá předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva Jitka Jančíková (STAN).

„Nesouhlasíme s tím. Vyzýváme radnici, aby v souladu s judikaturou, v souladu s názorem okresního soudu, v souladu s legitimními očekáváními a v souladu s dobrými mravy byty převedla a nehájila jen čistý mediální obraz starosty, což, se zdá, je pro ni prioritou,“ shodně uzavírají zastupitelé klubu hnutí STAN v říčanském zastupitelstvu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kupka (ODS): ODS urychluje digitalizaci státu i z opozice

7:37 Kupka (ODS): ODS urychluje digitalizaci státu i z opozice

Poslaneckou sněmovnou prošel zákon, který provádí některé části zákona o právu na digitální služby, …