STAN: Vláda dala zelenou neférovým nájemníkům odůvodnit koronakrizí neplacení nájmu

9. 4. 2020 10:45

Poslanecká sněmovna schválila opatření na zmírnění dopadů krize na nájemce bytových i nebytových prostor. Hnutí STAN považuje návrhy za složitá řešení, která neřeší skutečný problém a je připraveno prostřednictvím svých senátorů odstranit nespravedlnost způsobenou vládním opatřením.

STAN: Vláda dala zelenou neférovým nájemníkům odůvodnit koronakrizí neplacení nájmu
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

„Díky tomuto vládnímu zákonu se může prakticky každý nájemník vymluvit na to, že byl postižený opatřeními v boji s koronavirem a nemusí kvůli tomu několik měsíců platit nájem. Do konce září mu pak nemůže dát nikdo výpověď z důvodu neplacení nájmu. Toho může reálně zneužít mnoho nepoctivých nájemníků. Je to riziko i nespravedlnost,“ říká poslankyně Věra Kovářová.

Předseda klubu STAN Jan Farský považuje návrh na opatření k podpoře nájemců z nebytových prostor za zbytečné a složité řešení: „Nedává to logiku, vždyť celé tohle opatření bude muset stejně někdo administrovat, kontrolovat a vymáhat. Zatížíme tím stovky úředníků, jejichž práci budeme platit z veřejných peněz. Přitom bohatě stačilo včera schválit opoziční návrh, aby stát hradil po dobu koronakrize dotčeným podnikům dotčeným nájemné. Tohle, co tu vláda vymyslela je absolutní chaos.“

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš předsedou vlády i po volbách v roce 2021?

85%
15%
hlasovalo: 33539 lidí

Alespoň částečnou úpravu návrhu k lepšímu prosadila poslankyně Věra Kovářová. I přesto poslanci návrh na podporu nájemného nebytových prostor nepodpořili jako celek. „Podařilo se nám ponechat povinnost nájemníků v rozhodném období platit poplatky za služby, protože ty pronajímatelům nikdo neodpustí a finanční zátěž se tak rozloží mezi pronajímatele a nájemce. Prosadili jsme ale také změnu, která odstraňuje některé nejasnosti výkladu, čímž se zvýší právní jistota. Je to taková bílá skvrna na dost špinavém opatření,“ říká autorka změny, která prošla sněmovnou.

„Tato krize je pro všechny těžká a někteří se kvůli ní mohou dostat i do problémů s placením nájmů. Návrh zákona z dílny ministerstva pro místní rozvoj však řeší tento problém metodou přehazování horké brambory - přesouvá problém z nájemců na pronajímatele. Tím se ale bohužel nic nevyřeší,“ říká senátor Zdeněk Hraba (STAN), který v Senátu přijde s kompromisním řešením.

V Senátu navrhneme jednoduchou změnu, která pomůže nájemníkům a ochrání pronajímatele „Mám poměrně jednoduchý návrh, který nájemce zachrání, pronajímatele finančně nesejme a státu neublíží. Jednalo by se o možnost nájemců a pronajímatelů společně požádat stát o poskytnutí bezúročného úvěru na nájemné. Splatnost úvěru by byla 30. června 2021.“

Senát se tímto návrhem zákona bude zabývat v příštím týdnu, kde Hraba návrh operativního a pro všechny zainteresované strany férového řešení představí. „Rizika návrhu zákona, který schválila sněmovna, vidím také v tom, že může být snadno zneužitý, protože díky dikci zákona se může na dopad boje s koronavirem vymluvit skoro každý. Nespravedlný je i vůči nájemním smlouvám, které končí právě v ochranné době,“ vysvětluje senátor Hraba úskalí návrhu zákona přijatého Poslaneckou sněmovnou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Martan (SPOZ): Zrušme Agenturu ochrany přírody a založme Agenturu ochrany lesů

8:39 Martan (SPOZ): Zrušme Agenturu ochrany přírody a založme Agenturu ochrany lesů

Agentura ochrany přírody (AOP) se šesti sty odbornými zaměstnanci je nadbytečná, protože příroda nen…