STAN: Zastupitelé v Ústeckém kraji požadují okamžité zveřejnění smluv mezi krajem a straníky ANO

15.03.2021 10:21

Ústečtí zastupitelé Starostů a nezávislých požadují okamžité zveřejnění všech smluv a zhodnocení dosavadní pracovní činnosti „politických poradců“, zejména krajské místopředsedkyně hnutí ANO Vladislavy Marschallové a také krajského předsedy hnutí ANO Jana Richtera.

STAN: Zastupitelé v Ústeckém kraji požadují okamžité zveřejnění smluv mezi krajem a straníky ANO
Foto: STAN
Popisek: STAN

Podle zastupitelů STAN se v jejich případě jedná prostřednictvím fiktivních poradenských smluv, ať už na kraji, tak v Krajské zdravotní, o neodůvodnitelné trafiky pro funkcionáře hnutí ANO, na úkor skutečných odborníků. „Paní Marschallová má poradenskou smlouvu u hejtmana na kraji za cca 50 000 měsíčně, k tomu donedávna měla další dvě poradenské smlouvy v Krajské zdravotní s měsíčním plněním 130 tisíc. Jan Richter vedle toho, že je poslancem a hlavním manažerem hnutí ANO, tak je rovněž také placeným poradcem hejtmana. O tyto smlouvy jsem se zajímal již v prosinci, jsou dle sdělení Krajského úřadu však neveřejné, nicméně celkové plnění čtyř politicko-poradenských smluv bylo za měsíc a půl do konce loňského roku 237 tisíc. Zajímal jsem se tehdy rovněž o smlouvy paní Marschallové na Krajské zdravotní. Náměstkem hejtmana mi bylo sděleno, že tam paní Marschallová skutečně pracuje, avšak dle pana hejtmana je to jen „za pár korun“. Těch pár korun je více než půl milionu korun. Není však za ní vidět žádná odvedená práce, kterou by mohla svou pozici obhájit. Doprovázení pana hejtmana na všech schůzkách a PR práce pro hnutí ANO jí jistě není. Plnou politickou zodpovědnost za tento skandál leží na hejtmanovi, který by se k tomu měl postavit čelem,“ upozorňuje předseda zastupitelů STAN Filip Ušák.

Podle informací, které se k senátorce a zastupitelce za STAN Aleně Dernerové dostaly, nemá Vladislava Marschallová žádné zdravotnické vzdělání ani praxi, což nasvědčuje tomu, že se jedná o účelovou a stranickou trafiku za přátelství s hejtmanem.

Anketa

Byl Emil Hácha kolaborant?

35%
65%
hlasovalo: 6702 lidí

„Těžko můžu věřit tomu, že smlouva pro paní Marschallovou není pouze tzv.malou domů za stranické zásluhy. Argumenty ředitele Chodackého i hejtmana Schillera na její obhajobu jsou nepřesvědčivé a nedostačující. Hejtman Schiller říká, že má desetiletou profesní praxi v oborech zdravotního pojištění a pracovního lékařství, ale bez jakékoliv specifikace náplně práce. Mohlo se jednat o čistě administrativní činnost, která nemá se skutečnou zdravotnickou praxí nic společného. Kontrolu předpisů v očkovacích centrech má na starost hygiena. Možná právě obsazování odborných pozic ve zdravotnictví stranickými trafikanty je důvod, proč je Ústecký kraj v očkování nejhorší,“ doplňuje senátorka a krajská zastupitelka za STAN Alena Dernerová.

Na zastupitelstvu kraje budou chtít Starostové a nezávislí řešit důvody uzavřených smluv s krajskou místopředsedkyní hnutí ANO a výsledky její dosavadní činnosti. „Kraj by měl okamžitě zveřejnit všechny smlouvy, ze kterých jsou vypláceny paní Marschallové veřejné peníze, na kraji, v Krajské zdravotní a případně i v dalších krajských organizacích, o kterých ještě nevíme. Nemůžeme tolerovat, že tu hejtman na úkor všech unavených a přepracovaných zdravotníků dotuje své spolustraníky,“ dodává Ušák.

Více o celé kauze se můžete dočíst ZDE nebo od 13. minuty v pořadu 168 hodin (ZDE).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Tragédie

Podle mě je za vaší podporoujen vypočítavost. Vybrali jste si porzatím 3 nejsilnější kandidáty, ale volí se jen jeden prezident. Jak to tedy chápat? Koho pak opravdu podpoříte? A nechybí vám mezi němi někdo, kdo by hájil pravicové hodnoty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Balaštíková (ANO): Má ještě vůbec STAN reálnou šanci na participaci v politice?

22:33 Balaštíková (ANO): Má ještě vůbec STAN reálnou šanci na participaci v politice?

Po letošních volbách (komunální a senátní) je otazné, jak silnou pozici toto hnutí v současné vládě …