Šafránková (SPD): Daňová reforma? Pomozme pracujícím rodičům. Rodina na prvním místě!

27.10.2020 14:33

Dnes jsem za poslanecký klub hnutí SPD podala návrh na změnu zákona o daních z příjmu. Podstatou předložené novely je výrazné zvýšení daňového zvýhodnění na děti pro všechny pracující rodiče.

Šafránková (SPD): Daňová reforma? Pomozme pracujícím rodičům. Rodina na prvním místě!
Foto: archiv LŠ
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.
reklama

Jde mj. i o naplnění dalšího bodu z našeho zásadního programového projektu Rodina na prvním místě, který jsme předložili veřejnosti v prosinci roku 2019 (ZDE).

Oč se přesně jedná?

Chci pracujícím rodičům významně zvýšit daňové slevy (v dikci zákona daňová zvýhodnění) na nezaopatřené děti, o které pečují.

Navrhuji zvýšit tyto slevy u prvního a druhého vychovávaného dítěte na dvojnásobek současného stavu. Konkrétně u prvního dítěte z 15 204 Kč na 30 408 Kč ročně a u druhého dítěte z 19 404 Kč na 38 808 Kč ročně. Daňové zvýhodnění na třetí (a každé další) dítě v rodině pak navrhuji zvýšit na čtyřnásobek současného stavu – ze současných 24 204 Kč na 96 816 Kč ročně.

Hlavními cíli těchto navrhovaných opatření jsou výrazné zvýšení čistých příjmu pro pracující rodiče, jejich rodiny a domácnosti, podpora motivace pro zakládání rodin, a to i s více dětmi – a taktéž snaha o to, aby pracující rodiče nebyli nuceni, často až ponižujícím způsobem, žádat o sociální dávky jen proto, aby zabezpečili základní životní potřeby pro sebe a pro své děti.

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Aby pomoc byla skutečně efektivní

Dále navrhuji i zvýšení maximální roční výše pro uplatnění tzv. daňového bonusu (což je částka, kterou finanční úřad pracujícím rodičům vyplatí, je-li daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daňová povinnost), a to z 60 300 Kč na 120 600 Kč ročně. Důvodem je umožnit reálné zvýšení čistého příjmu zejména rodinám zaměstnanců a živnostníků s nižšími příjmy – zhruba do výše celostátní průměrné měsíční mzdy.

A, konečně, navrhuji pro nárok na uplatnění tzv. daňového bonusu zrušení podmínky minimální výše příjmu v rozhodném zdaňovacím období. Tato úprava směřuje k odstranění diskriminace v přístupu daňových poplatníků k daňovému bonusu, čímž umožňuje dosáhnout na tuto možnost i těm pracujícím rodičů, jejichž roční zdanitelný příjem nepřesáhne 87 600 Kč. To nyní není možné - a je to naprosto nelogické a nespravedlivé.

Anketa

Souhlasíte se zákazem vycházení od 21 do 5?

61%
39%
hlasovalo: 29122 lidí

Až 100 tisíc korun ročně pracujícím rodičům!

V praxi by můj návrh znamenal, že například pracující občan, který pečuje o jedno dítě, a pobírá hrubou mzdu ve výši 30 000 Kč měsíčně, by si oproti současnému stavu polepšil o 15 204 Kč ročně (o 1267 Kč měsíčně), pracující občan se mzdou 30 000 Kč hrubého měsíčně pečující o dvě děti by si polepšil o 34 608 Kč ročně (2 884 měsíčně) a pracující občan, pečující o tři děti s hrubou měsíční mzdou 30 000 Kč by si pak polepšil o 107 220 Kč ročně (8 935 Kč měsíčně).

Daňová reforma z pera SPD

Ve spojení s naším předchozím návrhem na změnu zákon o daních z příjmu, který jsem jménem poslaneckého klubu hnutí SPD podala již letos na jaře a který se týkal významného zvýšení daňových slev na všechny daňové poplatníky, na manžela či manželku, pro pracující invalidy ve všech třech stupních invalidity včetně držitelů průkazu ZTP/P a též pro pracující studenty by toto vše znamenalo zvýšení čistých příjmů všech našich pracujících občanů o desítky tisíc korun ročně, což považujeme za zásadní i vzhledem k nastupující ekonomické a sociální krizi v důsledku dopadů epidemie koronaviru.

Oba tyto návrhy ve svém celku představují i reálnou alternativu k vládním návrhům v oblasti úpravy daní. Lze i konstatovat, že se jedná o jakousi alternativní daňovou reformu z dílny SPD, která má navíc jednoznačně propopulační charakter a která by v dlouhodobém horizontu přinesla i tolik potřebnou stabilizaci našeho důchodového systému.

(převzato z Profilu)

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátorka Pfeffer Ferklová: Soutěž Stavby Karlovarského kraje zná vítěze

22:13 Primátorka Pfeffer Ferklová: Soutěž Stavby Karlovarského kraje zná vítěze

20. ročník soutěže Stavby Karlovarského kraje vynesl městu Karlovy Vary stříbro za projekt Náplavky …