Šafránková (SPD): Kdo oddaluje a komplikuje pomoc pracujícím rodičům?

27.01.2021 20:09

Dnes byl na programu jednání Poslanecké sněmovny návrh na zvýšení přídavků na děti.

Šafránková (SPD): Kdo oddaluje a komplikuje pomoc pracujícím rodičům?
Foto: Archiv L. Šafránkové
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.

Protože zájmy pracujících rodin a dětí jsou pro nás prvořadé, nechtěli jsme, jako poslanci SPD, blokovat projednání a přijetí tohoto zákona ve zrychleném řízení, i za tu cenu, že bychom pro tuto chvíli nemohli uplatnit své pozměňovací návrhy. Příslušné změny, které považujeme v zákoně za dobré a nutné učinit, jsme byli připraveni navrhnout později, v samostatné novele. Jelikož okamžitá pomoc rodinám, a zvláště v dnešní kritické době, je pro nás v SPD prioritou.

SPOLU proti pracujícím rodinám!

Poslanecké kluby ODS, KDU-ČSL a TOP 09 (účelová předvolební koalice SPOLU) ovšem projednání návrhu ve zrychleném řízení vetovaly, a tak své podněty uplatníme v následujících čteních zákona standardním způsobem.

Bohužel, potřebná pomoc mnoha rodinám, postiženým zejména dopady omezujících vládních opatření v důsledku nouzového koronavirového stavu a ztrátou pracovních příjmů, se kvůli postoji zmíněných tří stran citelně opozdí.

Zejména vzhledem k tomu, že kvůli dopadům zmíněných restriktivních opatření se již nyní mnozí rodiče, což všichni bezprostředně vidíme a vnímáme kolem sebe, dostávají do vážných existenčních problémů, jsou mnohdy zcela bez finančních rezerv, a často už dokonce v dluhových pastech, je prvním a nutným předpokladem každé pomoci od státu její rychlost.

Nemluvě o tom, že někteří občané (a jejich zaměstnanci), jímž bylo podnikání dočasně zakázáno, neobdrželi dosud ani jednu jedinou korunu speciálních finančních kompenzací. Jde například o živnostníky s malými částečnými zaměstnaneckými úvazky (typicky matky-samoživitelky), anebo o společníky více než dvoučlenných „eseróček“ (kadeřnice, provozovatel malých prodejen apod.).

Vyšší přídavky na děti pro slušné a pracující rodiče!

V rámci podpory pracujících rodin s dětmi, což je jedno z ústředních témat našeho programu, samozřejmě souhlasíme se zvýšení hranice pro nárok na přídavek na dítě na úroveň měsíčního příjmu ve výši 3,4 násobku životního minima rodiny.

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25496 lidí

A to hlavně z toho důvodu, že nyní na tento příspěvek prakticky nedosáhnou rodiče pracující na plné zaměstnanecké úvazky, anebo rodiče-živnostníci s měsíčními příjmy nad 15 000 korun. Což je doposud, i dle oficiálních vládních údajů, zhruba příjmový měsíční strop pro vznik nároku na tuto státní sociální podporu. A což je naprosto nepřijatelné.

Jako SPD podporujeme samozřejmě i zvýšení částky přídavku na dítě, jako takového, o 26%, a to zvláště pro skupinu našich občanů, která má už nyní, dle stávající úpravy, nárok na jeho (o 300 Kč měsíčně) vyšší finanční variantu

To znamená pro pracující rodiče (ať už zaměstnance, anebo živnostníky), pro rodiče řádně pečující o děti v rámci tzv. rodičovské dovolené, pro rodiče, kteří jsou příjemci starobního, invalidního popř. pozůstalostního důchodu, pro rodiče (zaměstnance nebo živnostníky) čerpající tzv. nemocenskou a pro ty rodiče, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci a aktivně spolupracují s úřady práce na hledání nového zaměstnání.

Zájmy pracujících rodin a dětí jsou pro SPD prvořadé

Jsme naopak proti zvyšování tohoto přídavku té skupině občanů, která dlouhodobě nepracuje, práci si nehledá, neúčastní se rekvalifikačních programů a jejímž jediným příjmem jsou pouze různé typy sociálních dávek.

Velmi rádi bychom také zkrátili dobu mezi obdobím poklesu příjmu rodičů pod příslušnou finanční hranici a vznikem nároku na přídavek na dítě - a jeho faktickým vyplacením, a to ze současných minimálně tří měsíců na jeden měsíc

Zejména v zájmu zachování důstojné životní úrovně slušných a pracujících rodin a nezaopatřených dětí.

(převzato z Profilu)

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šimral (Piráti): Studenti Právnické fakulty UK budou získávat zkušenosti na pražském magistrátu

18:50 Šimral (Piráti): Studenti Právnické fakulty UK budou získávat zkušenosti na pražském magistrátu

Pražští radní odsouhlasili Memorandum o spolupráci pro umožnění výkonu odborné praxe studentů, jejic…