Šafránková (SPD): Podpořme naše zdravotně postižené spoluobčany

26.04.2021 18:49

Od počátku své práce v hnutí SPD se důsledně věnuji snaze o zlepšení sociálních práv a ekonomických a životních podmínek našich zdravotně postižených spoluobčanů.

Šafránková (SPD): Podpořme naše zdravotně postižené spoluobčany
Foto: Archiv L. Šafránkové
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.

Problémových oblastí je více…

Jde o velmi širokou oblast problematiky. Je nutné provést reformu celého systému invalidních důchodů, které jsou obecně nastaveny velmi nízko a mnohdy absolutně nedostačují k důstojnému životu.

To předpokládá i významné změny v podobě a fungování tzv. lékařské posudkové péče, která o přiznání (a výši) invalidních důchodů rozhoduje.

V loňském roce jsem podala novelu zákona o sociálních službách, kde navrhuji razantně zvýšit tzv. příspěvek na péči pro osoby, které jsou závislé na pomoci jiných osob. Jejich současná výše je absolutně nedostatečná, je nemožné, aby si z ní naši zdravotně handicapovaní spoluobčané mohli hradit kvalitní a nezbytné pečovatelské a asistentské služby.

Příspěvek na mobilitu je nepřijatelně nízký!

Nyní se snažím invalidům a zdravotně postiženým pomoci návrhem na změnu zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Konkrétně navrhuji, aby byl zvýšen tzv. příspěvek na mobilitu z 550 korun. na 750 korun měsíčně.

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Příspěvek na mobilitu je sociální dávka, na kterou mají nárok ti občané se zdravotním postižením (konkrétně s postižením pohyblivosti či orientace), kteří jsou současně držiteli průkazů ZTP popř. ZTP/P přiznaných dle právních předpisů účinných od 1. ledna roku 2014.

Zároveň musí jít o osoby, které se pravidelně a opakovaně každý měsíc dopravují (anebo jsou dopravovány) individuální automobilovou dopravou resp. prostřednictvím veřejné dopravy.

Tento příspěvek byl zvyšován naposledy na začátku roku 2018, tedy před více než třemi lety. A i tak je jeho výše (550 korun měsíčně) z hlediska účelu. Ke kterému má sloužit, absolutně nedostatečná.

Anketa

Byl prezident Zeman k moderátorce Primy Tománkové hrubý?

7%
90%
hlasovalo: 21677 lidí

Od té doby navíc došlo jak k významnému nárůstu cen pohonných hmota dalších nákladů na individuální automobilovou dopravu a rovněž tak i k navýšení jízdného ve veřejné dopravě, městské, ale zejména té meziměstské, autobusové i vlakové. A to nad rámec průměrné standardní inflace - a také k výraznému růstu dalších životních nákladů (nejen) zdravotně postižených občanů, včetně nákladůna zajištění pro ně nepostradatelných sociálních služeb.

Zvýšení příspěvku na mobilitu je jednou z cest, jak tento růst nákladů našim zdravotně postiženým občanům alespoň částečně kompenzovat. I s ohledem na to, že doprava - ve smyslu životně nutné mobility - je pro tyto osoby naprostou (často každodenní) nezbytností, např. spojenou s cestou do zaměstnání, k lékaři,na úřady apod.

Příspěvek na mobilitu v současné podobě existuje od 1. 1. 2012, když nahradil příspěvek na provoz motorového vozidla a příspěvekna individuální dopravu, které byly do té doby vypláceny jednou ročně. Příspěvek na provoz motorového vozidla činil pro držitele průkazu ZTP 6 000 Kč ročně (500 Kč měsíčně) a pro držitele průkazu ZTP/P pak 9 900 Kč ročně (825 Kč měsíčně). Příspěvek na individuální dopravu pak dosahoval výše 6 500 Kč ročně (541,66 Kč měsíčně).

Zejména pro držitele průkazu ZTP/P byla tedy změna nastavení tohoto příspěvku velmi markantní a velmi negativní a jeho současné částka se ani zdaleka neblíží jeho tehdejší úrovni. Což je naprosto nedůstojné a je třeba to urychleně změnit!

(převzato z Profilu)

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Balatka: Koalice nejsou předvolební podvod

22:35 Senátor Balatka: Koalice nejsou předvolební podvod

Komentář na facebookovém profilu k předvolebním koalicím.