Šánová (ANO): Pane ministře, předpokládáte, že každá porodní asistentka bude vlastnit ultrazvuk?

1.12.2016 8:00 odp.

Projev na 53. schůzi Poslanecké sněmovny dne 1. 12. 2016

Šánová (ANO): Pane ministře, předpokládáte, že každá porodní asistentka bude vlastnit ultrazvuk?
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

Dobrý den, vážení přítomní, dobrý den, pane ministře. Já jsem potěšena, že můžu být první, kdo vás bude interpelovat. A teď k interpelaci.

Do zákona o nemocenském pojištění je zaváděn nový § 138b, v němž je v odstavci 1a ukládána porodním asistentkám povinnost, a to pod pohrůžkou dopuštění se správního deliktu, stanovení očekávaného dne porodu na předepsaném tiskopise a ještě další povinnosti s problematikou související. Za absurdní pokládám, že středoškolsky vzdělaná porodní asistentka může mj. dle vyhlášky 55/2011 Sb., § 5 diagnostikovat těhotenství a to bez odborného dohledu. Termín porodu se stanovuje nejpřesněji ultrazvukovým vyšetřením v prvním trimestru těhotenství, v praxi v 10. až 11. týdnu gravidity. Dle výpočtu podle poslední menstruace lze termín porodu stanovit pouze v ideálním případě, který, jak víme, možná nastává velice málokdy. V současné době je stav takový, že lékař, který ženu během těhotenství nepotká, jí potvrzuje termín porodu, což je pro mě rovněž absurdní.

Takže, pane ministře, předpokládáte, že každá porodní asistentka bude vlastnit ultrazvukový přístroj - což ještě považuji za realizovatelné, jak ale zajistíte odbornost středoškolsky vzdělané porodní asistentky, když vyhodnotit výsledek vyšetření by měl vždy vysokoškolsky vzdělaný odborník, tedy lékař, a to ještě se specializací? Ptám se také, kde berete tu jistotu, že zdravotní pojišťovny uzavřou smlouvu s těmito podnikajícími fyzickými osobami - a nebo jste to s nimi už konzultoval? A jaká bude odměna porodní asistentky za její činnost - bude rovná odměně lékaře? Dále se ptám, zda máte tento váš návrh prodiskutován s Českou lékařskou komorou, s Odbornou společností gynekologickou a zda tyto s vaším návrhem souhlasí?

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Jura: Vznikne nový Plán rozvoje sportu v Prostějově na roky 2023–2027

18:41 Primátor Jura: Vznikne nový Plán rozvoje sportu v Prostějově na roky 2023–2027

Radní předkládají zastupitelům ke schválení Plán rozvoje sportu v Prostějově na roky 2023–2027. Ten …