Scheinherr (Praha sobě): Podolská stezka v novém

14.05.2023 10:21 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rekonstrukci cyklostezky podél Vltavy v pražském Podolí

Scheinherr (Praha sobě): Podolská stezka v novém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstek primátora Adam Scheinherr

Jedna z nejvytíženějších pražských stezek, která je obzvláště v letních dnech zahlcena, pěšími, bruslaři, cyklisty, kočárky a všemi dalšími, až se stávala nebezpečnou. V letní dny ji totiž využije průměrně až kolem 3000 pěších a 3000 cyklistů za den. Zároveň povrch již byl narušen častými opravami, trhlinami a nerovnostmi od kořenů stromů. Nerovný povrch pak zadržoval louže. Proto jsme v loňském roce zahájili kompletní rekonstrukci, jejíž první etapa je nyní před kolaudací. Vše bylo navíc komplikované i vzhledem k ochrannému pásmu národní kulturní památky Praha Vyšehrad.

Za vypíchnutí stojí:

  • nová mozaika dle historického vzoru
  • nový probarvený asfalt 
  • nové pražské lavičky a cyklostojany 
  • šířka až 5,5 metru

Pojďme to vzít od Vyšehradského tunelu. Ten je již 2,5 roku úspěšně povolen pro pěší i cyklisty. Na něj navazuje památkově nejcennější část stezky. V tomto úseku byla namísto asfaltu, který zde za totality nahradil prvorepublikovou mozaiku, opět položena pražská mozaika v původním vzoru. A také se zde podařilo odstranit dlouhá svodidla, která stezku zužovala. Celkově se umocnil promenádní charakter celého nábřeží.

Anketa

Jste spokojen/a s podobou „reformy“, kterou představila pětikoalice?

1%
98%
1%
hlasovalo: 26171 lidí

Ve vzdálenější části od Vyšehradu a jakmile tomu šířkové poměry dovolují navazuje společná stezka pro pěší a cyklisty. Pro tu byl nově využit probarvený asfalt v pískovcovém odstínu. Nový asfalt nejen respektuje památkově hodnotné území, ale taktéž se v létě tak nepřehřívá jako klasický asfalt. U křižovatky s Podolskou ulicí byly přeloženy trakční stožáry, které stály uprostřed stezky a bude zde nově doplněn chybějící přechod pro chodce pro přístup na nábřeží a k loděnicím.

Dále až k Žlutým lázním byla stezka rozšířena na maximum co ulice dovoluje, aby nebyly poškozeny tamější stromy. Tím se dosahuje šířky až 5,5m. Ideální by samozřejmě bylo mít oddělenou stezku zvlášť pro pěší a zvlášť pro cyklisty, ale pak bychom potřebovali alespoň 7m pás a docílit toho by bylo na úkor vykácení aleje stromů. Pěší, rodiče s kočárky jsou ti zranitelnější oproti cyklistům, a když okolnosti nedovolí mít oddělené prostory, nezbývá než vzájemná ohleduplnost a respekt.

Veškeré práce byly zkoordinovány, aby neprobíhaly v souběhu s rekonstrukcí Barrandovského mostu. Nyní byl dokončen úsek od Vyšehradského tunelu až po Žluté lázně. Naváže na to úsek až po benzinovou stanici u Přístaviště. Ten musí proběhnout v koordinaci s pracemi na Dvoreckém mostu a měl by být rekonstruován příští rok na jaře.

Velké díky patří investičnímu oddělení bezmotorové dopravy TSK Praha, projektantovi DIPRO a zhotoviteli PORR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

23:07 Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

Projev na 23. schůzi Senátu ČR 17. dubna 2024 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 211/2000 Sb.,…