Schwarzenberg: Potrefené husy se hned ozvaly

07.02.2021 18:50

Komentář na facebookovém profilu k zrušení části volebního zákona Ústavním soudem

Schwarzenberg: Potrefené husy se hned ozvaly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Ústavní soud učinil poměrně rázná rozhodnutí a odstranil nespravedlnost v našem volebním systému, která v něm byla ustanovena v dobách opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD. Poškodila celý politický život v České republice. Teď se konečně Ústavní soud rozhoupal a tyto věci napravil. Samozřejmě se hned potrefené husy ozvaly a je slyšet veliký řev, že je destabilizována země, zejména od těch, kteří tím rozhodnutím ztrácí své výhodné postavení v příštích volbách.

Anketa

Koho z těchto kandidátů byste volili za prezidenta republiky?

hlasovalo: 13116 lidí

Někteří také poukazují na to, že tento stávající volební zákon svého času nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský sám pomáhal vybudovat. Tehdy ovšem Pavel Rychetský nebyl předseda Ústavního soudu, ale byl vládou pověřen jako předseda Legislativní rady vlády tento zákon napsat. Od té doby snad získal poněkud jiný pohled na zásady právního státu. Není to nic zvláštního.

Po obdobích diktatury trvá velmi dlouho, než se zákonodárství uzdraví a soudy se zbaví totalitních postojů. Zažil jsem to v Rakousku, kde se teprve v druhé polovině sedmdesátých let úřady a soudy zbavily třicet let starých předsudků, myšlenek a úvah, které pocházely ještě z doby třetí říše. U nás vidím podobný vývoj taky. V některých rozhodnutích našich soudů přece jen zaznamenávám jistý vývoj, kterým se pomalu zbavujeme škraloupů komunistického systému a některých nejistých kroků během transformace.

Buďme za to vděční, neboť jsem stále ještě toho názoru, že jeden z největších problémů České republiky je jen částečná existence právního státu. Pokud se staneme opravdu právním státem, pak máme naději, že se nám podaří se z našich neduhů pomalu vybabrat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třeštíková:  Na Žižkově se otevřel art re use, sklad uměleckého materiálu za odvoz

22:21 Třeštíková: Na Žižkově se otevřel art re use, sklad uměleckého materiálu za odvoz

První pražský sklad uměleckého materiálu za odvoz - art re use - se otevřel v úterý 21. září 2021. J…