Seďa (ČSSD): K Mezinárodnímu dni seniorů

30.09.2016 17:52 | Zprávy

Den seniorů by měl být dnem poděkování a také zamyšlení nad problémy, které seniory tíží. A také o tom, zda nelze tyto problémy řešit rychle a efektivně ku prospěchu celé naší společnosti.

Seďa (ČSSD): K Mezinárodnímu dni seniorů
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD
Již jsme si zvykli na státní svátky, významné dny i dny, které jsou věnovány rozličným tématům či skupinám obyvatel. Některé dny, jako Mezinárodní den žen, mají mnohaletou tradici, naproti tomu Mezinárodní den seniorů, který se slaví 1.října, takovou tradici nemá.Přesto je to významný den, kdy bychom měli poděkovat starším spoluobčanům, svým rodičům, prarodičům za jejich starostlivost a za jejich odvedenou práci pro celou společnost.Ale také bychom si měli uvědomit řadu problémů, se kterými se naši senioři  potýkají.

 Nedávno jsem četl roční zprávu Social Watch s názvem, Ekonomika roste, ale společenská stabilita je ohrožena. Zpráva popisuje míru chudoby nejen v České republice, ale na celém světě. Přesto, že naše země má nízkou příjmovou chudobu, která se dlouhodobě pohybuje kolem 10% populace, existují skupiny spoluobčanů, kteří chudobou trpí či se nacházejí velmi blízko této hranici. K těm nejvíce ohroženým skupinám kromě dlouhodobě nezaměstnaných, patří neúplné rodiny či rodiny s více dětmi a také osamělí senioři či spíše seniorky a zdravotně postižení spoluobčané. Přetrvávajícím problémem je dlouhodobé rozšíření patologických jevů, privatizace veřejných služeb, ekonomický model založený na nízké ceně práce a na podhodnoceném kurzu koruny, nízké investice do vzdělání, vědy a zdravotní péče.

 Přesto, že světová ekonomika i ekonomika v ČR roste, prohlubuje se rozdíl mezi menšinou těch nejbohatších a většinou těch nízko příjmových, která je nějakým způsobem závislá na sociální podpoře státu. Social Watch uvádí za dva hlavní viníky světové chudoby a nespravedlnosti daňové úniky a praní špinavých peněz. Přitom snížení nerovnosti bude velmi problematické, protože nerovnost se v posledních letech zdvojnásobila a řada zemí vyznává politiku neo liberalismu, založenou na globálním pojetí trhu a na deregulaci. Velký vliv na hospodářství má finanční politika a bankovní systém a málo se dbá na udržitelný rozvoj.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

koalice

Jít do voleb s komunisty jste odmítl. Co ale jít s nimi případně do vlády? A šli byste do vlády s SPD a ANO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Decroix: Balkán, Kavkaz a východní sousedství - naše předsunutá obrana

8:14 Ministryně Decroix: Balkán, Kavkaz a východní sousedství - naše předsunutá obrana

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k východním zemím.