Seďa (ČSSD): Politická schizofrenie

17.10.2017 9:00

Nejen ODS a ANO 2011 jsou politickými soupeři ČSSD. Je to i TOP 09, SPD či KSČM. Ale také Lidovci, kteří se dnes ke společnému vládnutí nehlásí.

Seďa (ČSSD): Politická schizofrenie
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Poslanec Antonín Seďa (ČSSD), vedoucí Stálé delegace ČR do Parlamentního shromáždění NATO a člen Výboru pro obranu z poslanecké Sněmovny

Stačí si pročíst volební programy ODS a ANO 2011, aby bylo jasné, že se jedná buď o populistické sliby voličům nebo  o oprášení starých receptů, které se v minulosti neosvědčily. Základním problémem totiž je, kde politické strany na své sliby vezmou a jaké dopady tyto sliby budou mít na veřejné služby či veřejné systémy.

Odhadovaný dopad všech změn, které navrhuje politické hnutí ANO 2011 je propad příjmů od 114 do 155 miliard korun. Zároveň vůbec neplatí, že snížením daní či odvodů na sociální a zdravotní pojištění zvýší mzdy zaměstnanců. Zkušenosti spíše ukazují na to, že se zvýšily zisky zaměstnavatelů, tedy firem. Kardinální otázkou je, kdo zaplatí výpadky na straně příjmů do důchodového a zdravotního systému. Navrhované snížení pojistného zaměstnavatelem způsobí propad příjmů o 30 až 70 miliard korun. A tyto peníze musí zaplatit buďto stát ze svého rozpočtu nebo sami občané pojištěnci ze svých peněženek. Z pohledu programu ANO 2011 platí spíše to druhé. Toto politické hnutí opravdu není mesiášské.

U ODS je situace ještě tristnější. Tato politická strana oprášila své recepty, které se v době finanční krize nejen neosvědčily, ale které ji ještě prohloubily. Pouhé zastropování povinných odvodů by znamenalo ztrátu 7 miliard korun, snížení DPH a snížení povinných odvodů u zaměstnavatelů by způsobily další propad cca 120 miliard korun. Z tohoto pohledu by se státní i veřejné finance dostaly do problémů. Tak jako penzijní či zdravotní systém. Otázkou je, proč pravici vadí finanční stabilita těchto solidárních systémů a proč chtějí prohlubovat jejich deficity. Možnou odpovědí je pokračování v privatizaci, kterou ČSSD zastavila.

Politická schizofrenie ODS a ANO 2011 spočívá v tom, že slibují nemožné. Na straně jedné slibují snížení daní a odvodů, na straně druhé slibují přidat peněz na kulturu, sport, vzdělání či do dopravní infrastruktury. Přitom vůbec neříkají, kde na své sliby vezmou a jak budou sanovat deficity ve zdravotní péči a v důchodovém systému. Jejich návrhy na snížení přebujelé byrokracie či snížení administrativní zátěže jdou sice správným směrem, ale desítky miliard do státního či veřejných rozpočtů nepřinesou. A to ani náhodou.

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Reakce na prohlášení ohledně přehlasování v případě Dublinu IV.

13:10 Rozvoral (SPD): Reakce na prohlášení ohledně přehlasování v případě Dublinu IV.

Dostal jsem anketní otázku pro ParlamentníListy.cz co říkám na prohlášení poslance ODS Václava Klaus…