Seďa (ČSSD): Proč tahá současná evropská levice za kratší konec provazu

12.02.2019 14:50 | Zprávy

Až na výjimky, na tom není evropská levice dobře. Přesto je třeba se pokusit o přesvědčování občanů u vhodnosti sociálně demokratické politiky. Dnes to bude o to těžší, protože na místo tradiční levice zasedli nacionalisté, populisté a demagogové.

Seďa (ČSSD): Proč tahá současná evropská levice za kratší konec provazu
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

Je neoddiskutovatelné, že levicové politické strany, zejména strany sociálně demokratické, sehrály a stále sehrávají důležitou roli v zajištění evropského sociálního modelu společnosti. Společnosti, která na základě svobody, sociální spravedlnosti a solidarity, zachovává životní úroveň zaměstnanců, seniorů, zdravotně postižených a rodin s dětmi. Prostě těch, kteří v životě nemají na růžích ustláno. Zároveň moderní levice hájí liberalismus a volný trh.

A právě zde je prapříčina poklesu podpory evropské levice, která postupně přijala tezi nutnosti růstu hospodářství neo liberálním směrem. Tím sociálně demokratické strany chtě nechtě akceptovaly takzvanou pracující chudobu na úkor neustálého zvyšování zisků nadnárodních korporací v dnes globalizované ekonomice. Ne, že by se úplně vytratily politiky jako udržitelný rozvoj, ochrana životního prostředí či investice do vzdělání a do veřejných služeb, ale rozhodně byly tyto politiky upozaděny. Ale základní chybou a to nejen levice, bylo nahrazení péče o duši každého jedince materialistickou kulturou spotřebního člověka.

Prostě stará liberální demokracie se vyčerpala a převtělila se do všudypřítomného neo liberalismu. Namísto zodpovězení si klíčové otázky, jak chceme vytvořit pluralitní společnost, ve které pravda, svoboda a spravedlnost budou normálně fungujícími a kde občan nebude pouze konzumentem, ale bude cítit zodpovědnost za společný vývoj k dobru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trešl (STAN): Doufám, že závazek pana ministra platí

23:08 Trešl (STAN): Doufám, že závazek pana ministra platí

Projev na 12. schůzi Senátu 2. července 2025 k zákonu o zdravotních službách