Seďa (ČSSD): S poctivostí nejdál dojdeš

19.06.2021 20:33

Dnešním problémem je, že poctivost často schází nejen v běžném životě, ale i v tom politickém. Pokud se politika dělá na základě PR a falešných slibů, pak se nelze divit, že se na politiky shlíží skrze prsty.

Seďa (ČSSD): S poctivostí nejdál dojdeš
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Tak toto přísloví mě od mládí provází. Mám dlouho po vojně, jak tvrdil můj kolega, proto mohu pravdivost přísloví hodnotit na základě životních zkušeností.

Anketa

Vadí vám, že se Jaromír Jágr nechce nechat naočkovat proti covidu-19, protože prý má dostatek protilátek?

4%
89%
hlasovalo: 13034 lidí

Pod pojmem poctivost si každý člověk může představit ledacos. Jiný pohled má dívka s ohledem na svoje budoucí zajištění, jiný názor může mít tvrdě pracující prostitutka. Přesto jsem přesvědčen, že drtivá většina společnosti chápe poctivost jako morální, spravedlivé a pravdivé chování jedince.

Když pohlédnu na současnou politickou scénu, tak mám obavu, že poctivé chování nejen vůči kolegům, ale zejména vůči široké veřejnosti se poněkud vytrácí. Proto je mnoho lidí přesvědčeno, že politika je špinavá a není radno se z ní ušpinit. Já zastávám poněkud odlišný postoj. Politika není špinavá, pouze jsou pošpinění někteří lidé, kteří v ní působí. Proto je důležité, a to prosím v každém povolání, odlišit zrno od plev. Člověk není robot, aby se choval tak, jak jej naprogramují jeho tvůrci. Každý člověk je jiný a proto je třeba používat mozek a především přestat paušalizovat.

Pokud se vrátím k našemu rčení, pak musím přiznat, že ne vždy v reálném životě a v politickém chování platí. Ona totiž ta poctivost se střetává nejen s osobním zájmem každého jedince, ale zejména se zájmy ostatních občanů, se zájmy rozličných skupin i celé společnosti. A ukočírovat tento slepenec je velmi obtížné právě z pohledu zachování si své poctivosti.

Dnes lze za pomocí peněz si mediální „poctivost“ koupit, ale vždy je otázkou času a peněz, kdy se veřejnost dozví pravdu. Jak říkal první československý prezident: „Mravnost je poměr člověka k člověku.“ To bychom si měli při svém každodenním jednání uvědomovat všichni.

Převzato z Profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Elfmark (Piráti): Vyšetřovací komise k havárii na Bečvě si vyžádá svědectví ředitele ČIŽP nebo zástupců rybářského svazu

11:18 Elfmark (Piráti): Vyšetřovací komise k havárii na Bečvě si vyžádá svědectví ředitele ČIŽP nebo zástupců rybářského svazu

Na pátečním zasedání sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě došlo k dohodě členů na dal…