Seďa (ČSSD): Umíme si vládnout aneb Čekání na zázrak

27.10.2020 12:45

Někteří občané nemají tolik politických zkušeností a intuice, aby odhalili, o co jde české pravici a politickému hnutí ANO 2011.

Seďa (ČSSD): Umíme si vládnout aneb Čekání na zázrak
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)
reklama

Ano, současné coronavirové období je obtížné a bude třeba vynaložit obrovské úsilí, abychom jej překonali.Je dnes věštěním z křišťálové koule, zda naopak velmi špatná čísla nákazy a vysoké promořonenosti obyvtel, se nakonec neukáží, že Česká republika bude opět premiantem v boji proti Covid-19. A to přesto, že největším problémem je vysoká nakaženost mezi staršími spoluobčany.

Naše země má tu výhodu, že v posledních letech ČSSD zabránila privatizaci zdravotnického systému. Že to byla sociální demokracie, která zvyšovala zdravotní pojištění za státní pojištěnce, zvyšovala platy ve zdravotnictví a tím finančně a personálně stabilizovala tuto veřejnou službu. Pokud by nedošlo za pravicových vlád ke zrušení okresních hygienických stanic a ke snížení reálných platů ve zdravotnictví, byla by současná připravenost země na pandemii ještě vyšší.

Anketa

Souhlasíte se zákazem vycházení od 21 do 5?

61%
39%
hlasovalo: 29120 lidí

Podobně jako ve zdravotnictví se situace opakovala v sociálních službách, kde došlo v posledních letech k podstatnému navýšení mezd. Situace ovšem není vyřešena, a to zejména u „nestátních“ poskytovatelů veřejných služeb. Přesto věřím, že dokud bude ČSSD vládní stranou, nedopustí pokles kvality a dostupnosti veřejných služeb. A to, přesto, že česká pravice, včetně ANO 2011 se dlouhodobě snaží o privatizaci a o „minimální stát“.

Problémem ovšem je, že si české pravicové stany spletly koncept „minimálního stáu“ s „nefungujícím státem“, kdy namísto budování funkčního a málo byrokratického státního aparátu prožíval stát „sebedestrukci“. Pak se není čemu divit, že sociální demokraté s cílem zachránit co se dá, dělali chyby, které sice zabezpečily lidem ochranu a jakžtak důstojnou existenci, ovšem za cenu vysokých administrativních nákladů. Prostě nebylo dostatek času na digitalizaci, individuální přístup k sociálnímu zabezpečení či na tolik potřebné změny v daňovém systému.

Řada politologů, ekonomů, podnikatelů i představitelů odborů upozorňovala na začátku coronavirové krize na dvě možné cesty ke změně dnešní západní společnosti. Na tu pozitivní, která měla přejít od nepřímých daní ke zdanění neproduktivního kapitálu a bohatství. A to cestou podpory inovací, digitalizace, moderních technologií a omezení „sociálního a mzdového“ dumpingu. Prostě cesta k budování společnosti, kde se bude rozvíjet solidarita a spravedlivější rozdělování národního bohatství.

Na straně druhé je to cesta, kdy z coronavirové krize opět bude těžit úzká skupinka vyvolených na úkor většinové populace. To je cesta, prosazovaná českou pravicí, kdy se ekonomika opírá o daně, nízké mzdy a platy, o vyšší ziskovost firem. Kdy opětovný tlak na privatizaci veřejných služeb a penzijního systému povede k růstu chudoby většiny zaměstnanců a seniorů. A kdy pojem „svoboda“ se smrsknul na individualismus, egoismus a na alibi vůči nedostatku odpovědnosti a empatie lidí v nové společnosti. Tohle musí ČSSD odmítat, protože již dnes ANO 2011 společně s dalšími pravcovými stranami na tuto druhou cestu nastoupilo.

(převzato z Profilu)

Článek byl převzat z Profilu Ing. Antonín Seďa

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Afghánistán, předem prohraná válka končí debaklem

20:33 Vích (SPD) Afghánistán, předem prohraná válka končí debaklem

Před několika dny USA oznámily, že stahují své vojáky z Afghánistánu. Spolu s nimi jedou domů i naši…