Seďa (ČSSD): Vyšší platy a mzdy jsou nutností. Ale musejí si to uvědomit všichni

19. 10. 2017 9:40

Rostoucí mzdy a platy zajistí nejen vyšší životní úroveň občanů a později i vyšší penze. Ale zajistí i finanční stabilitu penzijního a zdravotního systému. A bude i dostatek peněz na tolik potřebné veřejné služby.

Seďa (ČSSD): Vyšší platy a mzdy jsou nutností. Ale musejí si to uvědomit všichni
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

Sociální demokraté sklidili kritiku za své předvolební heslo „Vyhlašujeme válku levné práci“. Přitom nízké mzdy jsou opravdovým problémem České republiky, a to nejen z pohledu vysokých životních nákladů, ale i z pohledu penzí. Nelze stále tolerovat, aby za stejnou práci i produktivitu práce brali naši zaměstnanci třetinovou mzdu jako v sousedním Německu či Rakousku. Protože levná práce neohrožuje jen naši sounáležitost s Evropou, ale zároveň ztrácíme svou vlastní budoucnost tím, že vždy se vyskytne někdo, kdo danou práci udělá za méně peněz. A problémem je také to, že naši spoluobčané nejsou v této oblasti aktivní.

Ano, v některých oborech existují rozdíly v produktivitě práce či v orientaci na produkci s malou přidanou hodnotou. Nicméně u nás se příliš odevzdáváme ekonomům, kteří nehájí zájem zaměstnanců, ale hájí zájem globálního kapitálu. Také naši občané skočili na špek populistům, kteří předřadili strach z migrace a uprchlíků před toto základní téma. Mzdová propast mezi Západem a námi je problém, který byl mimo jiné jednou z příčin Brexitu. Ale stejný problém začíná ve Francii a v dalších zemích Evropské unie. A pokud budeme stále čekat na to, že Češi doženou německé mzdy, pak se opravdu nikdy nedočkáme. Zaměstnanci mají právo mít dobrou odměnu za dobře odvedenou práci.

Proto musejí zaměstnanci požadovat více peněz a musí být ochotni i odejít. Dnes je na to příznivá doba, kdy je nejnižší nezaměstnanost v EU a firmy marně hledají zaměstnance. Na straně druhé si firmy musejí uvědomit, že levná výroba nemá v ČR budoucnost, že je třeba vsadit na vzdělání a inovace. A zejména na hotové výrobky s vyšší přidanou hodnotou. Ne, nikdo nechce podnikatele vystavit šoku razantním zvýšením nákladů na zaměstnance, ani nechce rozpoutat „válku“ mezi odbory a zaměstnavateli. Ale je již nejvyšší čas se k problematice mzdového dumpingu vrátit a podpořit koupěschopnost našich občanů a spotřebu domácností. A také mít na paměti, že s růstem mezd porostou v budoucnu i penze.

A zejména poroste životní úroveň našich spoluobčanů. A to je to podstatné.

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Červenka (Trikolóra): O co jde FITESu...

10:07 Červenka (Trikolóra): O co jde FITESu...

Předpokládám, že před únorovou volbou šesti nových radních jsou již spacáky nachystány a Peszynski, …