Šedlbauer (Zelení): Sdílené elektrokoloběžky v Liberci? Dobrá zpráva, která by nás měla nakopnout

08.04.2021 4:31

Společnost Bolt oznámila spuštění systému sdílených elektrokoloběžek v Liberci. Tuto iniciativu vítáme. Pro skutečnou proměnu dopravy ve městě ale musí nejprve udělat svoje domácí úkoly vedení Liberce.

Šedlbauer (Zelení): Sdílené elektrokoloběžky v Liberci? Dobrá zpráva, která by nás měla nakopnout
Foto: Zelení
Popisek: Josef Šedlbauer
reklama

Jedna z příležitostí, které pandemie přinesla, je rychlejší ústup od automobilové dopravy v centrech měst. Lidé na home office tolik necestují, intenzita dopravy klesla a řada měst toho využila k úplnému uzavření obytných ulic nebo k vyhrazení cyklopruhů na komunikacích. Čerstvě zveřejněné výsledky sledování dopravy ve 106 evropských městech , která taková opatření udělala, prokázaly nárůst cyklodopravy od 11 do 48 %.

Anketa

Uspěl Jan Blatný ve funkci ministra?

26%
74%
hlasovalo: 3381 lidí

Uzavření ulic pomocí mobilních zábran a namalované pruhy na cestách jsou přitom velmi levná a rychlá opatření. Výsledky mají i ekonomickou hodnotu odhadovanou pro tato města mezi jedním až sedmi miliardami dolarů. Hlavním přínosem jsou dopady na zdraví, především kvůli nižšímu znečištění z automobilové dopravy. To je dosud podceňovaný tichý zabiják, který má jen v Evropě na svědomí statisíce předčasných úmrtí ročně.

„Liberec bohužel nepatří mezi města, která k něčemu takovému našla odvahu“, konstatuje zastupitel Josef Šedlbauer (Zelení), na jehož otázky k udržitelné dopravě vedení města nemělo na březnovém zastupitelstvu žádné odpovědi. Naopak, loni na jaře byl zrušen systém půjčovaných „růžových“ kol.

„Dobrá zpráva je, že společnost Bolt teď v Liberce spouští sdílení elektrokoloběžek, které mají šanci růžová kola alespoň částečně nahradit. Je to ale jen jeden střípek do změn v dopravě, které město musí udělat, abychom dál neztráceli v kvalitě života“, zdůrazňuje Šedlbauer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Procházka (ANO): Přípravy na akci Plzeňáci Plzeňákům vrcholí

5:35 Procházka (ANO): Přípravy na akci Plzeňáci Plzeňákům vrcholí

Uplynulý víkend byl ve znamení příprav, zkoušek, přesouvání techniky, stavby dekorací, a hlavně natá…