Sehnal (APB): Poškození z Vrbětic musí být odškodněni, státu ale chybí systémový mechanismus pro takové případy

28.04.2021 16:00 | Komentář

Pozůstalí po obětech a poškození majitelé pozemků se složitě domáhají náhrady škody, prioritou státu ale musí být včasné vyplacení poškozených a vláda má následně škodu vymáhat po vinících. V tomto případě po Rusku.

Sehnal (APB): Poškození z Vrbětic musí být odškodněni, státu ale chybí systémový mechanismus pro takové případy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal, předseda Aliance pro budoucnost

Po zveřejnění detailů vrbětické kauzy, které ukázaly, že za explozí muničních skladů stojí agenti ruské vojenské rozvědky GRU se někteří politici ozvali s tím, že je třeba po Rusku vymáhat náhradu škody, která se dle dostupných zdrojů pohybuje kolem jedné miliardy korun. Pakliže má stát naprostou jistotu a důkazy, že Rusko za výbuchy stojí, a tedy spáchalo na našem území teroristický čin, není se o čem bavit a Česká republika by nepochybně náhradu škody vymáhat měla.
 
 
Na prvním místě stojí odškodnění místních lidí a podniků, které buď poškodila exploze jako taková a v druhém sledu její následky. Například znemožnění cestovat po místních komunikacích a zákaz přístupu na vlastní pozemky. Nesmíme zapomenout na to, že tamní zemědělci nemohli po řadu let vůbec obhospodařovat svá vlastní pole a lesy, čímž jim vznikly obrovské materiální škody a mohly je dostat na hranu existenčních potíží.
 
V neposlední řadě je nutné, pokud možno, adekvátně odškodnit pozůstalé po dvou obětech, neboť exploze přímo způsobila smrt dvou českých občanů, pracovníků muničního skladu. Nikdo nemůže po našich občanech chtít, aby se ať už jednotlivě nebo koordinovaně sami obraceli na Ruskou federaci a žádali odškodnění. Toto je úkolem českého státu, který by měl adekvátní náhradu škody poskytnout a až následně ji vymáhat po Rusku. 
 
Zásadním nedostatkem je absence státního garančního fondu. Z něho by se systémově vyplácelo odškodnění poškozeným a pozůstalým po obětech v podobných případech. Nemusí se jednat zrovna jen o případ Vrbětice, ale potenciální jiné teroristické útoky. Je totiž známo, že u pojišťoven se proti teroristickému útoku pojistit nelze. Proto musí vzniknout garanční fond, který obětem poskytne adekvátní náhradu škody a následně bude tuto škodu vláda vymáhat po vinících.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klíma (TOP 09): Do dobrovolnického programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu se zapojí další jihočeské školy

19:37 Klíma (TOP 09): Do dobrovolnického programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu se zapojí další jihočeské školy

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je celosvětově nejvýznamnějším programem neformálního vz…