Seifertová (ANO): Kronikáři napomáhají orientovat se v historii

23. 11. 2017 16:13

V Galerii u Vavřince v Chodově se dnes konal tradiční seminář kronikářů, v jehož úvodu byly vyhlášeny výsledky soutěže „O nejlepší kroniku Karlovarského kraje“ za rok 2015.

Seifertová (ANO): Kronikáři napomáhají orientovat se v historii
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO
Vítěznou se stala kronika města Cheb, z druhého místa se pak radovali v Chodově a třetí příčku obsadila kronika obce Andělská Hora. Ceny autorům předala náměstkyně hejtmanky Karlovarského kraje Daniela Seifertová. 
„Naší snahou je ocenit a podpořit náročnou práci městských a obecních kronikářů a upozornit veřejnost na význam kronik. Jsou to v podstatě jediné psané dokumenty, které chronologicky pojednávají o významných událostech v daném místě a napomáhají se orientovat v jeho mnohdy složité historii. Všem kronikářům bych proto chtěla ještě jednou moc poděkovat za jejich záslužnou činnost, které si skutečně velmi vážím,“ uvedla náměstkyně hejtmanky Karlovarského kraje Daniela Seifertová.

Do letošního ročníku soutěže bylo přihlášeno celkem 9 kronik z regionu. Odborná porota, v níž zasedli ředitelé příspěvkových organizací z oblasti kultury a členové Komise Rady Karlovarského kraje pro kulturu a památkovou péči, posuzovala nejenom přehlednost kronik, ale také jejich výtvarné pojetí či vedení doprovodné dokumentace. První místo v soutěži suverénně obsadila kronika města Cheb, jejímž dlouholetým autorem je Jindřich Josef Turek. Členy odborné poroty zaujala svou mimořádnou přehledností a výjimečným uměleckým zpracováním. Prvnímu místu náležela finanční odměna ve výši 5 tisíc korun. Autorka kroniky města Chodov Jitka Hloušková pak získala za druhé místo 3 tisíce korun a Simona Valvodová, jež vede kroniku v obci Andělská Hora, obdržela 2 tisíce korun.

Seminář, který se letos konal již podvanácté, poté pokračoval odbornými prezentacemi. Jiří Bartoň, autor publikace „Kronikáři obcí na prahu roku 2018“, pohovořil o praxi kronikářů, Pavel Dohnal představil svůj pohled na kroniky z pozice archiváře a historika a Iva Votroubková přednesla informace z regionálního pracoviště péče o lidovou kulturu. Na závěr byla pro účastníky akce přichystána prohlídka kostela sv. Vavřince s výkladem.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSSD: V případě rumburské nemocnice je Ministerstvo zdravotnictví nečinné

18:20 ČSSD: V případě rumburské nemocnice je Ministerstvo zdravotnictví nečinné

Případ Lužické nemocnice v Rumburku je nyní velmi mediálně známý. Nemocnice, která je ve ztrátě něko…