Semelová (KSČM): Hrátky s českou vzdělaností? Stačilo!

26.11.2023 6:03 | Tisková zpráva

Fialový pohřeb českého školství v přímém přenosu! Namísto investic do vzdělanosti, tedy do budoucnosti, jdou miliardy na válčení.

Semelová (KSČM): Hrátky s českou vzdělaností? Stačilo!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marta Semelová

Ministerstvo obrany se v návrhu rozpočtu na příští rok může těšit na +39,37 miliardy korun. Agresivní pakt NATO, Evropská unie a Ukrajina mohou vládě tleskat. Čeští občané mají držet ústa a krok. Jenomže čeho je moc, toho je příliš. A tak se probudily konečně i odbory a vyhlásily na pondělí 27. listopadu hodinovou stávku.

Školské odbory přitvrdily a vyhlásily stávku celodenní. Jejich rozhodnutí je správné a zaslouží si podporu celé veřejnosti. Jde o vzdělanost, o budoucnost. Jaké dopady budou mít úspory, navržené pro oblast vzdělávání? Pokles počtu hodin, věnovaných výuce, omezení dělení tříd (např. na výuku cizích jazyků apod.), zvyšování počtu žáků ve třídách a omezování volitelných předmětů. Nebude možné pořizovat podle potřeby nové učebnice a pomůcky pro vzdělávání, snížení finančních prostředků na asistenta pedagoga ohrozí výuku dětí se speciálními vzdělávacími potřebami.

Pokud se naplní avizované snížení počtu nepedagogických pracovníků na školách (kuchařky, uklízečky, školníci, hospodářky, správci IT ad.), bude velmi těžké zajistit provoz škol. Peníze chybí na 17 000 těchto pracovníků. Těm, kteří na školách zůstanou, se pak platy sníží o dvě procenta. Aby ředitelé zajistili provoz a školní stravování, budou je muset dorovnávat z platů učitelů. Mimochodem, i jim se reálné platy sníží, na zákonem stanovených 130 procent průměrné mzdy v ČR zdaleka nedosáhnou.

Škrty se citelně dotknou i ostatních neinvestičních výdajů (ONIV), určených na nákup učebnic a pomůcek, na kurzy, školení, další vzdělávání. A ještě se z tohoto balíčku bude nově platit zdravotní a sociální pojištění.

Podtrženo sečteno – kvalita a dostupnost vzdělávání je ohrožena. Podpořme proto společně stávku a protesty. Týká se to nás všech.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Víte, co mi přijde zajímavé?

Že všichni, kdo evidentně volili koalici SPOLU si nepřipouští, že za svůj neúspěch a úspěch jiných stran si mohou sami svou politikou. Proč máte dojem, že roste obliba protestních stran? Myslíte, že voliči jsou tak hloupí a věří populistům a extrémistům nebo připouštíte, že prostě tato vláda dělá ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čunek (KDU-ČSL): Dobro se trestá, zlo odměňuje

11:17 Čunek (KDU-ČSL): Dobro se trestá, zlo odměňuje

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu k stížnosti proti rozhodnutí, které Vsetínu nařizuje za…