Senátor Balatka: U politiků je prostě na platy automat. Proběhla velká show

27.10.2021 21:01 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k senátnímu zamítnutí zmrazit platy politiků.

Senátor Balatka: U politiků je prostě na platy automat. Proběhla velká show
Foto: miroslavbalatka.cz
Popisek: Miroslav Balatka

Platy politiků jsou závislé na průměrné nominální mzdě v ČR. Když průměrná mzda v ČR stoupá, stoupají i platy politiků. Když klesá, klesnou i platy politiků. Tak je nyní nastavený tzv. automat a je podle mého spravedlivý a hlavně byl vymyšlen před mnoha lety proto, aby politici nemuseli zažívat trapné a nedůstojné jednání, kdy rozhodují o svých vlastních platech.

Jsem v Senátu třetí rok a navzdory tomuto nastavenému automatu, hlasování o svém platu zažívám už potřetí. Vždy je kolem toho mediální humbuk. No pravda, loni, když jsme loni své platy na rok zmražovali, moc mediálního zájmu kolem toho nebylo. Ale k dnešku. Tři dny před letošními sněmovními volbami navrhl Andrej Babiš a jeho vláda další zmrazení platů ústavních činitelů na dalších pět let. Protože je to vždy pro média "velké téma". Předvolební populismus v krystalické formě. Velká show, která jenom odváděla pozornost od obrovských problémů ČR, do kterých naši republiku zavedla vláda ANO. A od kterého si možná ve zdivočelé době před volbami sliboval Andrej Babiš a jeho marketingový tým i nějakou tu desetinku procenta volebního zisku navíc..

Dnes jsme při projednávání tohoto návrhu v Senátu tuto předvolební nedůstojnou taškařici odmítli. Zkrátka platí automat, který zajišťuje soulad mezi výší průměrné mzdy a platem politiků - a taky například soudců. Tím, že jsme si loni platy zmrazili, vyskočí rozdíl mezi platem 2021 a 2022 o 6%. Právě proto, že loni byly platy zmražené a rozdíl mezi 2020 a 2021 byl 0%. A ne všechna média informují podrobně o tom, jak je mzda konstruovaná. A celkem chápu, že nemá každý čas a chuť to studovat.

A ještě poznámka. Pokud bychom platy dnes na pět let zmrazili, bylo by nesmírně zajímavé jejich budoucí zpětné navýšení po rozmražení platů v roce 2026 - bylo by skokově odhadem o 30 - 50%.

To by byla teprve show... 

ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmarda (ČSSD): Je to strašná ubohost. Strašná a směšná

22:07 Šmarda (ČSSD): Je to strašná ubohost. Strašná a směšná

Komentář na facebookovém profilu ke kompru, které na sociálního demokrata někdo rozesílá