Senátor Čunek: Policisté si udělali akci, vyjeli na cyklostezky a zapomněli na opilé řidiče motorových vozidel

15. 11. 2018 21:17

Projev na 2. schůzi Senátu 15. 11. ke změně návrhu zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Senátor Čunek: Policisté si udělali akci, vyjeli na cyklostezky a zapomněli na opilé řidiče motorových vozidel
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jiří Čunek, senátor, hejtman Zlínského kraje

Pane předsedající, kolegyně, kolegové, upozornil bych na jinou věc, než jsou vinné stezky, nicméně ten inspirující příklad z Mikulova, že tady budeme realizovat platby, tzn. tady si nakoupíme víno, napijeme se a v Rakousku budeme dělat jen náklady cestou po jejich stezkách, je celkem zajímavý. Samozřejmě je to celé nesmyslné. Já tento návrh podporuji především proto, že z mého hlediska je nejdůležitější to, abychom podporovali odpovědnost člověka za sebe sama. Ne pořád říkat někomu něco, co má, spadneš.

Ten systém se v jiných zemích, kde k alkoholu i za volantem jsou tolerantní, řeší tím, že to řeší už pojišťovna. Když máte nehodu a máte alkohol, tak máte spoluúčast podstatně větší, než když alkohol nemáte. A myslím si, že to má určitě dobrý účinek na každého, aby byl odpovědný za sebe, protože ho to může zruinovat, když nebude. My se tady snažíme všem všechno zaplatit, ale zároveň těmi zákazy si myslíme, že dosáhneme svého. Všichni víme, že nedosáhneme. Je to samozřejmě takový sport, možná adrenalin. Snad je to, a to je jediný důvod, proč tento zákon je zajímavý, že my rádi něco porušujeme, tak aspoň tak. A dokonce ani nevím, a přiznám se, že to skutečně nevím, jestli to, co jsme schválili, tu novelu, tzn. o napomenutí, jestli to může být tento skutek také, pod napomenutím? To asi nikdo z nás v tuto chvíli neví, jestli policisté mohou tohoto využít. Ale pravdou je, co tady řekl kolega Valenta, tak to skutečně tak bylo. Jak byl ten zákon schválen, tak si pamatuji, že policisté si udělali naráz akci, vyjeli na naše cyklostezky a zapomněli na opilé řidiče motorových vozidel a stáli na cyklostezkách, protože to byl nový zákon. Tak takhle bychom postupovat neměli.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Další věc, velmi se mi líbil příspěvek a zpráva pana kolegy Malého, nicméně naopak v tom předchozím bodu, kdy jsme se bavili hlavně o kuřácích a zmínili jsme se o tom a já jsem proto podporoval tu novelu, abychom ji podpořili právě z toho, že tam zůstala odpovědnost hospodských za to, komu nalijí. A to je pořád stejný duch, ve kterém vybízím, že tady chci, ať odpovědnost má za sebe cyklista. A tam, nechť má zase ten řidič. Ten příklad, že řidič autobusu s dětmi vyběhne, dá si dvě piva a jede zpátky a ještě navíc tak, aby ho hospodský viděl, ten je samozřejmě jistě úsměvný, ale téměř nerealizovatelný nebo z říše snů. Tak tam si myslím, že to byl ten důvod, já jsem o něm nemluvil, aby každý pořád nesl odpovědnost sám za sebe a ne, abychom museli nést odpovědnost za někoho druhého, zvlášť když to nemůžeme mnohdy ovlivnit. A pak někde u soudu budeme dokazovat, že jsme neviděli, odkud přišel, že přijel atd. A tady je to samé, takže podporuji, abychom tuto novelu přijali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Pohled na volby v UK očima "českých" čísel

20:39 Niedermayer (TOP 09): Pohled na volby v UK očima "českých" čísel

Komentář na facebookovém profilu k výsledkům voleb ve Velké Británii