Senátor Drahoš: Tak velký zářez do rozpočtu považuji za nezodpovědný

11. 12. 2020 9:09

Po skoro devíti hodinách debaty včera senátoři odhlasovali návrh, který vzešel z klubů ODS a TOP 09, KDU-ČSL a ProRegion.

Senátor Drahoš: Tak velký zářez do rozpočtu považuji za nezodpovědný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Drahoš
reklama

Pro premiéra A. Babiše to možná znamená úspěch, protože senátoři zachovali jeho navržené sazby daně z příjmu fyzických osob. Ovšem pro některé senátory z našeho klubu to zase takový úspěch není. Zde přikládám několik citátů z pera našich senátorů:

„Přes naši maximální snahu v Senátu prošel daňový balíček, který nás bude stát 100 miliard Kč ročně. Takto velký zářez do rozpočtu považuji za naprosto nezodpovědný. V následujících letech to bude mít devastující dopad na veřejné finance,“ říká senátor Jiří Drahoš.

Anketa

Pojedete na Vánoce k příbuzným?

41%
54%
hlasovalo: 13566 lidí

„Jsem pro nižší daně, ale tento daňový balíček ušetří lidem peníze jen naoko. Ve skutečnosti totiž kvůli inflaci a vyšším výdajům obcí a krajů to každého z nás bude stát ještě hodně peněz z peněženek nás všech,“ říká senátor Zdeněk Hraba.

„Ti, co se nyní v Senátu staví do role zachránců obcí, protože umožnili kompenzaci pro samosprávy v rámci RUD, jsou zároveň ti, kteří ještě do středy prosazovali v rámci pozměňovacího návrhu hospodářského výboru kompenzace pro obce pouze zhruba ve výši 50 %. Až po tom, co Ústavně-právní výbor přijal návrhem našeho senátora Michaela Canova kompenzace ve výši 80 %, hospodářský výbor v čele se senátorem Vilímcem revokoval své předešlé usnesení. Ve Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí jsme navrhovali náhradu výpadků z příjmů obcí a krajů dokonce o 10 % vyšší. ODS a TOP 09 společně s KDU-ČSL a klubem Pro region svým postupem ovšem znemožnily, aby se o tomto návrhu vůbec hlasovalo. Pro vládní většina dokonce potvrdila, že kompenzace pro samosprávy je v celém rozsahu daňového balíčku marginálie, takže jsme obcím a krajům mohli pomoci mnohem více. Bohužel uvedené kluby tuto možnost smetly ze stolu, byť by se v celkovém rozsahu jednalo o rozdíl zhruba 3 miliard korun,“ uvádí Zbyněk Linhart, předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPD: V sobotu jsme si připomněli Mezinárodní den rodiny

15:48 SPD: V sobotu jsme si připomněli Mezinárodní den rodiny

V roce 1993 Valné shromáždění OSN rozhodlo, že počínaje rokem 1994 bude každoročně 15. květen vyhraz…