Senátor Feber: Pilotní program Školáci k zubaři začne v pátek

20.03.2023 17:29 | Tisková zpráva

Již tento pátek začne pilotní projekt karvinského senátora Ondřej Febra „Školáci k zubaři“.

Senátor Feber: Pilotní program Školáci k zubaři začne v pátek
Foto: feber.cz
Popisek: Ondřej Feber

Autobus se zhruba čtyřicítkou dětí ze škol ve Stonavě a Doubravě vyrazí ten den ráno k zubní klinice AJNA v Ostravě, kde jím díky vstřícnosti majitelů odborníci provedou prohlídku jejich chrupu a jednoduché zákroky. V případě složitějších zásahů si pak rodiče dovezou děti na kliniku v dohodnutém termínu.

„Kdysi měla naše republika perfektní preventivní program péče o chrup školních dětí. Od toho se upustilo a je to škoda. Na mou senátní kancelář, i když nejsem lékař, se obraceli občané z Karvinska s tím, že je pro ně téměř nemožné najít zubaře, který přijímá nové pacienty, a to především pro jejich děti. Začal jsme se aktivně zajímat o legislativní zajištění dětské stomatologie a díky mé práci v senátu jsem se seznámil s velmi zkušeným lékařem, Lubomírem Beranem, majitelem kliniky AJNA, kterému jde o stejnou věc,“ vysvětluje karvinský senátor Ondřej Feber.

Pilotní projekt Školáci k zubaři je určen zejména pro ty, kteří nemají svého ošetřujícího stomatologa. AJNA jim bude poskytovat péči do doby, než se zlepší situace s přístupem nejmladších pacientů k péči hrazené zdravotními pojišťovnami.   

„Zatím nemůžeme přesněji určit počty dětí v regionu, které nemají přístup ke stomatologické péči. Z prvních dvou obcí, které jsem do programu zapojil, z Doubravy a Stonavy, nabídku využili rodiče cca 12 procent školáků,“ doplnil senátor Feber s tím, že páteční akce tentokrát proběhne pod záštitou zdravotní pojišťovny VZP, i když je určena pro pojištěnce všech zdravotních pojišťoven. 

„Ve zkušební fázi jsme se zaměřili na pomoc dětem na Karvinsku, které je ekologicky, ekonomicky a sociologicky nejvíce znevýhodněno,“ doplnil Feber s tím, že v budoucnu chce jeho tým tento program rozšířit na další města a obce na Karvinsku.

„V Ostravě provozujeme pohotovostní službu, kde měsíčně ošetříme až dva tisíce pacientů. Většina z nich vyhledá pohotovost, protože nemá přístup k zubaři. Alarmující je skutečnost, že jedna třetina z nich jsou děti do patnácti let, některé z nich rodiče přivedli k zubaři poprvé v jejich životě!,“ uvedl majitel kliniky AJNA Lubomír Beran.

Výjezd autobusu: v 8:00 hodin v pátek 24.3.2023 z parkoviště u PZKO Stonava, přes ZŠ Stonava a ZŠ Doubrava do Ostravy na kliniku

Začátek preventivních prohlídek v klinice AJNA: od 9:00 hodin.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ODS: Europoslanci Vondra a Vrecionová s Ondřejem Krutílkem v Pardubickém kraji

15:14 ODS: Europoslanci Vondra a Vrecionová s Ondřejem Krutílkem v Pardubickém kraji

Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek se vydali minulý týden do Pardubického kraje.…