Senátor Hampl: Krátké shrnutí dnešního dne v Senát Parlamentu ČR

06.08.2019 22:02

Komentář na facebookovém profilu k dnešnímu dění v Senátu

Senátor Hampl: Krátké shrnutí dnešního dne v Senát Parlamentu ČR
Foto: vaclav-hampl.cz
Popisek: Václav Hampl
reklama

Krátké shrnutí dnešního dne v Senát Parlamentu ČR

Výbor pro záležitosti EU

Projednali jsme sdělení týkající se iniciativy Zlepšování právní úpravy. Iniciativa přinesla od svého spuštění v roce 2015 určitý pokrok, ale je třeba se problematice důsledněji věnovat. Pro legitimitu EU je klíčová její efektivita a důsledné a nediskriminační kontrolování a vymáhání přijatých závazků. Důležitým aspektem zlepšování právní úpravy musí být legislativně-technická a jazyková kvalita právních aktů EU a jejich celková politická, administrativně-technická a právní promyšlenost. Přijali jsme řadu doporučení týkající se konkrétních nástrojů zlepšování právní úpravy jako je posouzení dopadů, hodnocení legislativy, Výbor pro kontrolu regulace nebo program REFIT.

V EU (bohužel) nepodpořil přechod od jednomyslného hlasování k rozhodování kvalifikovanou většinou v oblasti sociální politiky a v oblasti zákazu diskriminace z důvodu rozdílů v sociálních systémech jednotlivých členských států. Nicméně vnímá rostoucí význam sociální politiky v rámci EU a potřebu efektivního rozhodování v této oblasti v kontextu společných výzev jako je demografický vývoj či změny na pracovním trhu.

Zabývali jsme se také sdělením o politice rozšíření EU pro rok 2019 a sdělením k žádosti Bosny a Hercegoviny o členství v EU. Souhlasíme s hodnocením zemí západního Balkánu a Turecka a se stanoviskem Komise k žádosti Bosny a Hercegoviny o členství. Připomněli jsme, že dlouhodobě podporujeme rozšiřování EU, vždy ale za předpokladu, že země splňují všechny nezbytné podmínky. Vyjádřili jsme lítost nad rozdílností v názorech na rychlost rozšiřování mezi členskými státy. Z tohoto důvodů se domníváme, že by se ČR měla připravit na možnost, že před další rozšířením EU bude nutné provést vnitřní reformu EU.

V EU se také zabýval závěry veřejného slyšení s názvem „Potřebuje ČR vodní koridor Dunaj–Odra–Labe“, který se konal dne 14. června 2019 na půdě Senátu. Zřetelně se projevují slabiny projektu spočívající především v ohrožení životního prostředí, nepředstavitelné ekonomické nákladnosti, nedostatečné mezinárodní oponentuře projektu nebo nedostatečnou průjezdností řek v okolních státech.

Přijal jsem novou velvyslankyni Gruzie v České republice J.E. paní Mariam Rakviashvili. Mluvili jsme především o možné nové podobě Východního partnerství EU, situaci související s okupací území Abcházie a Jižní Osetie nebo o přibližování Gruzie k EU.

Setkal jsem se se zástupci Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami. Nadace existuje již 23 let a bohužel se v poslední době setkává s mediálním nezájmem nejen o své aktivity, ale obecně o problematiku stárnutí populace a podporu státu a především krajů pro taková zařízení. Domluvili jsme se na podpoře aktivit této nadace.

prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

  • BPP
  • Tento profil není senátorem V. Hamplem aktivně používán.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Malý (Trikolóra): Jak jsme se (ne)semkli, až bylo nakonec pozdě a vraždí nás

22:48 Malý (Trikolóra): Jak jsme se (ne)semkli, až bylo nakonec pozdě a vraždí nás

Pamatujete, jak se mocní sešli v Paříži, chytli se na bulváru za ruce a „semkli se“ proti terorismu?…