Senátor Hilšer: Uchvácení státu ze strany „kumpánských" miliardářů

16.12.2023 6:11 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k miliardářům a demokracii.

Senátor Hilšer: Uchvácení státu ze strany „kumpánských"  miliardářů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Marek Hilšer

Proč mají přední miliardáři vazby na vedení státních nemocnic, kde se rozkrádají peníze ze zdravotního pojištění, si můžeme jen domýšlet.

Uhlobaron a druhý český miliardář Křetínský ovlivňuje, kdo povede statní IKEM,  když nabízí, že zavolá premiérovi, a při tom to jistí jeho vlastní média.

Zbrojař z úzkými vazbami na Hrad zaplatil 52 milionů náhrady škody za manažera, který rozkrádal nemocnici na Homolce a dnes za to sedí ve vězení.

To jsou jen jemné nitky vystupující na povrch skrytých klientelistických vazeb, které ovládají českou politiku v neprospěch občanů a veřejného zájmu.

Jsme-li podle britského časopisu The Economist  hned na druhém místě v žebříčku klientelistického kapitalismu za Ruskem, znamená to, že naše demokracie má vážný problémem.

Uchvácení státu ze strany "kumpánských" (crony)  miliardářů má takovou sílu, že nezbývá než se zamyslet, zda demokracie u nas není spíše iluzí.

Někteří tak zvaně pravicově zaměření lidé, tuto skutečnost považují za normální stav společnosti a uspořádání politiky. Silní přeci vladnou světu.

Oligarchizace a uchvácení státu ale nemá s poctivou pravicovostí nic společného. Jde proti spravedlivé soutěži a svobodě, které jsou podstatou demokracie.

A tak se před námi odehrává loutkové divadlo souboje mezi Babišem a demokratickým stranami. Víceméně této hře věříme. Ostatně nám mnoho nezbývá, neboť není moc alternativ. Dokola a dokola volíme menší zlo, zatímco jiní sahají k extrémním řešením, vetším zlům.

Věřím, že z toho existuje cesta ven, protože v této zemi je stále hodně slušných lidí a dříve nebo později se musí dostat alespoň na chvíli ke slovu. Nevím, kdy to bude a co se ještě všechno přihodí, ale občas se to stává.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Ve vztahu ke zvířatům se musí změnit chování státních institucí

10:21 Pospíšil (TOP 09): Ve vztahu ke zvířatům se musí změnit chování státních institucí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pozměňovacímu návrhu Ústavy ČR, v němž je zakotvena…