Senátor Kunčar: Navržená úprava je spravedlivější vůči nejnižším důchodům

08.03.2023 21:45

Projev na 8. schůzi Senátu 8. března 2023 k návrhu zákona o důchodovém pojištění

Senátor Kunčar: Navržená úprava je spravedlivější vůči nejnižším důchodům
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL)

Vážený pane místopředsedo, pane ministře, kolegyně, kolegové.

Jak tady poslouchám tu diskusi, taky se nějakým způsobem utváří můj názor na tuto věc. Měl jsem nebo mám stále nějaký názor, který vychází zejména z toho, že mám výhrady k tomu nešťastnému načasování. Jsem přesvědčen, že vláda ČR s komplexním a koncepčním řešením trochu zaspala, teď je problém s financováním důchodů a my jej hasíme na poslední chvíli se všemi riziky, které s sebou zrychlené projednávání v legislativní nouzi nese.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte prezidentství Miloše Zemana?

20%
59%
6%
7%
8%
hlasovalo: 26304 lidí

Nicméně snažil jsem se na aktuální novele zákona o důchodovém pojištění najít aspoň něco pozitivního. Z mého pohledu je navržená úprava konečně spravedlivější vůči nejnižším důchodům. Už před několika lety jsem ještě předchozí vládu žádal o změnu, protože procentuální valorizace je z mého pohledu nespravedlivá. Kdo má nejnižší důchod, vždy dostal přidáno nejméně, a naopak. Nůžky mezi nejnižšími a nejvyššími důchody se čím dál víc rozevíraly, přitom ceny všem rostou stejně, zásluhovost, ta byla zohledněna už při prvním vyměření důchodu.

Proto je aktuální návrh plošně přidat 400 korun měsíčně plus všem procentuální příspěvek mnohem spravedlivější. Myslím, že i přes navrženou redukci valorizaci je průměrné měsíční navýšení o 760 korun čistého nezanedbatelné zvláště v situaci, kdy stát ani soukromé společnosti na podobné štědré navýšení platů a mezd pro své zaměstnance nemají, nebo na ně velmi těžce hledají zdroje. Rád bych se ale pana ministra zeptal, co bude dál?

Tato aktuální novela řeší pouze tuto valorizaci. Moje otázka je, jestli má vláda plán b) pro případ, že opět dojde ke splnění zákonem stanovených podmínek pro mimořádnou valorizaci. Jsme si jisti, že připravovaná penzijní reforma se stihne projednat rychle v řádu týdnů nebo nejbližších měsíců. Co když se to z nejrůznějších důvodů protáhne? To budeme opět ad hoc přistupovat k další jednorázové právní úpravě? Prosím v této věci potom pana ministra o odpověď.

Děkuji za pozornost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubisková (Přísaha): Postavil se supermarketu. Víc takových statečných farmářů

8:04 Kubisková (Přísaha): Postavil se supermarketu. Víc takových statečných farmářů

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k farmě Luční dvůr v Bartošovicích.