Senátor Nytra: Mají bezdětní politici jiné vidění současného světa než ti s dětmi?

9. 10. 2017 9:40

O diskuzi, kterou vyvolal tweet prezidenta Macrona.

Senátor Nytra: Mají bezdětní politici jiné vidění současného světa než ti s dětmi?
Foto: archiv Zdeňka Nytry
Popisek: Senátor Zdeněk Nytra

Francouzský prezident Macron je bezdětný stejně jako kancléřka Merkelová. A jako britská premiérka Theresa Mayová. A předsedkyně skotské vlády Nicola Sturgeonová. A italský premiér Paolo Gentiloni. A holandský premiér Mark Rutte. A švédský premiér Stefan Löfven. A irský premiér Leo Varadkar. A předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. A jeho nástupce v úřadě lucemburského premiéra Xavier Bettel. Minulý belgický premiér Elio di Rupo byl bezdětný, a když půjde Sebastianu Kurzovi v čele rakouských lidovců vše tak, jak slibuje, bude příští rakouský premiér bezdětný.

Diskuse začala uveřejněním údajné citace  prezidenta Macrona na twiteru:  Problémy Afriky jsou „civilizační“, a vinu nesou  ženy, které mají 7 nebo 8 dětí.- Macron to  takhle neřekl. Bylo to 28 vteřin sestříhaných z tříapůlminutové odpovědi. Ale škoda byla hotová. Americký konzervativní komentátor Michael Dougherty reagoval tímto sarkasmem: „Problémy Evropy jsou civilizační. Viním lidi, kteří šli dělat do finančnictví a nenávidí děti.“

Macron evidentně není jeho typ. Není to nefér, dávat dohromady politický postoj, se kterým nesouhlasíte, do souvislosti s tím, že někdo udělal kariéru v investičním bankovnictví, vzal si starší ženu a je bezdětný?

Řekněme, že je. Ale: osobní zkušenosti s výchovou vlastních dětí jsou nesdělitelné. Šikanu ve školách, rasovou nenávist, a krutost nese jinak rodič, který ji musí „řešit“, protože se týká jeho vlastních dětí a jinak osoba, byť by byla sebevnímavější.  Psychologicky je to vysvětlitelné: rodiny s dětmi mají vnitřně, doslova pudově,  zabudován pocit odpovědnosti a obav o osud  příští generace.   A odtud je -  a diskuse na twiteru i FB to potvrzují- jenom krátká cesta ke konstatování, že  bezdětní  nechápou rizika, která přinese novodobé „stěhování národů.“

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Baránek (Soukromníci): Udělali jsme kus práce pro stavovskou politiku

10:49 Baránek (Soukromníci): Udělali jsme kus práce pro stavovskou politiku

Poděkování všem 28 kandidátům do Evropského parlamentu, vedení a členům 13 organizací, kteří nominov…