Senátor Nytra: Zahltit občana SMS zprávami? Přestanou ho zajímat

27.10.2021 18:02

Projev na 17. schůzi Senátu 27. října 2021 k senátnímu návrhu zákona senátorky Jitky Seitlové a dalších senátorů, kterým se mění zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Senátor Nytra: Zahltit občana SMS zprávami? Přestanou ho zajímat
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a senátor Zdeněk Nytra

Děkuji, vážený pane předsedo, vážená paní místopředsedkyně a předkladatelko zároveň, dámy a pánové. Tento návrh bohužel nemá drobné chyby, jak zmínila paní zpravodajka, ale chyby naprosto zásadní. V tom zákonu se vymezují určité pojmy. A já vám přečtu, jak je definovaná mimořádná událost. Mimořádnou událostí je všechno škodlivé působení sil a jevů vyvolaných činností člověka přírodními vlivy a také havárie, které ohrožují život, zdraví, majetek nebo životní prostředí. A podotýkám, že to v tom vašem návrhu chybí, a vyžadují provedení záchranných a likvidačních prací.

Těchto mimořádných událostí je 100 000 ročně. 22 000 požárů, přibližně stejný počet dopravních nehod a tak dále. Tady se navrhuje, aby operační a informační střediska integrovaného záchranného systému, což nejsou nic jiného než krajská operační a informační střediska Hasičského záchranného sboru, měla za povinnost v případě ohrožení života, zdraví nebo majetku... To životní prostředí tam není. Mimořádnou událostí provést neprodleně varování obyvatelstva na ohroženém území, pokud zvláštní předpis nestanoví jinak. Ty zvláštní předpisy se týkají jaderných elektráren apod.

Takže k čemu by došlo? Každá dopravní nehoda na území obce – a podle toho návrhu by hasiči museli informovat, tak by chodila dejme tomu smskou občanům. Po deseti smskách, které vás nezajímají, tu jedenáctou ani nepřečtete, pokud ta dvanáctá nebude o vás. To zaprvé. A zadruhé, varování se, paní předkladatelko, prostřednictvím pana předsedajícího, týká i obce. A v § 15 jste to vůbec neřešili.

Opět přečtu: „Orgán obce zajišťuje varování a ukrytí osob před hrozícím nebezpečím,“ takže bohužel. Když jsem se na to díval odborně, a tentokrát ne jako politik, to je neopravitelné a proto navrhuji zamítnutí tohoto návrhu. Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kozel (3PK): Investice do školství jsou investicemi do budoucích generací

12:12 Kozel (3PK): Investice do školství jsou investicemi do budoucích generací

Českou Třebovou navštívil krajský radní