Senátor Smoljak: Digital Services Act. Hra bez pravidel končí

22.02.2024 17:01 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k regulaci sociálních sítí.

Senátor Smoljak: Digital Services Act. Hra bez pravidel končí
Foto: Repro ČRo Plus - Youtube kanál
Popisek: David Smoljak

Konec hry bez pravidel!

Před dvaceti lety vznikl Facebook. Sociální síť, která měla lidi spojovat a umožnit jim, aby spolu sdíleli zážitky, zkušenosti a inovativní podněty.

Díky obchodnímu modelu postavenému na prodeji reklamy ale vznikl systém, jehož hlavním cílem je přitáhnout pozornost uživatelů a odtud už celkem zákonitě vedla cesta k algoritmickému nastavení, které upřednostňuje emotivní polarizační obsah.

Výsledek známe. Sítě, které nás měly spojovat, nás díky personalizovanému obsahu rozdělily do názorově nesmiřitelných bublin a spolu s covidovou pandemií, klimatickou krizí a bezprecedentním pustošením světového řádu ze strany Ruska notně napomohly dnešnímu stavu, kdy i lidé v nejbližším sousedství přestali sdílet společnou představu o realitě světa kolem nás.

A tak vidíme, že někteří z nás skutečně vášnivě věří tomu, že země je placatá, pandemie přelud a válečný zločinec Putin mírotvorce.

Sociální sítě nejsou jediným viníkem tohoto stavu. Ale notně se na jeho formování podílely. Proto je dobře, že před týdnem vešlo definitivně v účinnost nařízení o digitálních službách (Digital Services Act), které upravuje celý sektor digitálních služeb ve všech zemích EU.

O co jde? Stručně řečeno, jde o ochranu práv uživatelů a nastavení pravidel pro provozovatele platforem. Nařízení mimo jiné upravuje způsob, jakým je možné nahlašovat nelegální nebo škodlivý obsah na sítích i jakým způsobem se bránit, pokud bude někomu odstraněn jeho obsah neoprávněně.

Nařízení stanovuje roli národního koordinátora, který bude mít na starosti dohled i vymáhání dodržování nových evropských pravidel.

V našem případě jím bude Český telekomunikační úřad. Připravil jsem proto na příští týden spolu s Martinem Luhanem v Senátu kulatý stůl, který se bude tomuto tématu věnovat. A pozvali jsme na něj zástupce všech zúčastněných stran. Budeme chtít vědět, jak je národní koordinátor na svou úlohu připraven a kde jemu i celé věci můžeme v případě potřeby případně ještě pomoci.

Náš informační prostor nemůže dál fungovat bez pravidel!

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kordová Marvanová: Milostivé léto bude i pro zdravotní pojištění

14:07 Kordová Marvanová: Milostivé léto bude i pro zdravotní pojištění

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k snadnějšímu zaplacení dluhů u VZP a odpuštění pená…