Senátor Valenta: Konec anonymního šmírování majetkových poměrů

12. 3. 2020 12:21

Komentář na facebookovémn profilu k zrušení části zákona o střetu zájmů

Senátor Valenta: Konec anonymního šmírování majetkových poměrů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta
reklama

Včerejší den je velkým vítězstvím všech komunálních politiků. Éra jejich pomyslného „svlékání donaha“ skončí s koncem letošního roku. Ústavní soud totiž právě dnes zrušil část zákona o střetu zájmů.

Reagoval tak na ústavní stížnost, kterou jsme v Senátu iniciovali. Údaje z Centrálního registru oznámení budou zpřístupněny jen na základě žádosti. Anonymní šmírování majetkových přiznání politiků již nebude možné, jelikož je soudem shledáno jako protiústavní.

Jsem rád, že se nám podařilo dosáhnout vítězství zdravého rozumu. Vždyť pokud chceme, aby se aktivní a schopní lidé zapojovali do dění v obcích a městech, nemůžeme jim házet klacky pod nohy a odrazovat je prostřednictvím špatně nastavených zákonů. Z nálezu Ústavního soudu je patrné, že část zákona o střetu zájmů byla koncipována opravdu nesmyslně.

Volně dostupné informace nejen, že odrazují občany od zapojení do správy obce, ale také mohou být velmi snadno zneužity například ke skandalizaci, vydírání či vyhrožování představitelům místních samospráv. Pokud má přece někdo skutečně relevantní důvod do registru nahlédnout, jistě pro něj nebude problém to udělat NEanonymně.

Současný způsob zpřístupňování údajů zkrátka dle Ústavního soudu není potřebný a navíc porušuje právo na soukromí. Zákonodárci tak nyní mají za úkol do konce letošního roku přijmout novou zákonnou úpravu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Schillerová: Díky robustní vládní pomoci se černé scénáře nenaplnily

18:02 Ministryně Schillerová: Díky robustní vládní pomoci se černé scénáře nenaplnily

Ministerstvo financí zpracovalo Makroekonomickou predikci České republiky a Fiskální výhled České re…