Senátor Valenta: Podpora spekulantů namísto chudých?

14.05.2019 11:20 | Zprávy
autor: PV

Komentář na facebookovém profilu k dotační výzvě na podporu výstavby sociálních bytů

Senátor Valenta: Podpora spekulantů namísto chudých?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta

Tak to je snad jen hodně špatný vtip ze strany naší vlády. Přestože totiž Brusel varoval již před několika lety (ve stejné době, kdy začal vycházet najevo případ podezření z dotačního podvodu na Čapím hnízdě) vládu, že podporuje spekulanty a ne chudé, ta byla hluchá. Důvodem byla dotační výzva, určená „na podporu výstavby sociálních bytů“. Je tu ale velké jenže. Dotace totiž ve výsledku ani tak nemusely pomoci lidem v nouzi, ale především mohly posloužit jako výhodná investice do bydlení, kdy pod podmínkou pětileté charity bylo možné získat za pouhých 50 tisíc Kč milionový byt (zbytek byl hrazen z dotace). Pak si s ním majitel mohl dělat prakticky to, co chtěl – včetně převodu do soukromého vlastnictví. Ve dvou dotačních výzvách přitom bylo na tento projekt připraveno bezmála 1,2 miliardy! Na riziko zneužití upozorňovali také mnozí odborníci. Proto Brusel doporučoval nařídit dvacetiletou lhůtu, po kterou příjemci nebudou moci byty převádět do soukromého vlastnictví. Na tu však naše ministerstvo dlouho neslyšelo. Vláda tak něco pořádně zanedbala. Nebo to snad byl měl být cílený byznys pro někoho? Upřímně by mne zajímalo, kolik z těchto bytů (a zda vůbec nějaké) skutečně bude i po zmíněných pěti letech sloužit jako sociální bydlení...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

22:33 Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.